Geleneksel tıpta kullanılan kuşburnu (Rosa canina L.) meyvelerinin farklı saklama koşulları ve demleme sürelerinde antioksidan antimikrobiyal aktivitelerinin ve fenolik içeriğinin incelenmesi
Investigation of antioxidant antimicrobial activities and phenolic content of rosehip (Rosa canina L.) fruits used in traditional medicine in different storage conditions and infusion times
  1. Tez No: 778058
  2. Yazar: MÜNEVVER DARAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Rosa canina L (kuşburnu) geleneksel tedavide yaygın kullanılan tıbbi aromatik bir bitkidir. Antioksidan, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri çeşitli çalışmalarla ortaya konmuştur. Fenolik bileşiklerin çeşitli saklama sıcaklığı ve süresine bağlı olarak miktarlarında değişiklik meydana geldiği bilinmektedir. Bu çalışmada Gümüşhane İli'nden toplanmış kuşburnu meyvelerin farklı demleme süreleri ve saklama koşullarına göre antioksidan, antimikrobiyal aktivite ve C vit miktarı değişimlerinin izlenmesi amaçlandı. Buna göre taze, kurutulmuş ve dondurulmuş kuşburnu örnekleri üç ay ara ile 90 derece sıcaklıkta demlenerek 30, 60, 90 ve 120 dakika 5 ve 6. saatlerde alınan örneklerde ABTS, DPPH FRAP metotları ile antioksidan aktivite, toplam fenolik içerik ve toplam flavonoid madde miktarları ve antimikrobiyal aktivite analizleri, HPLC ile fenolik içerik ve C vitamini analizi yapılmıştır. Kurutulmuş meyvelere ait sulu ve etanolik ekstraklar yapılarak bu örneklerde de yukarıda belirtilen analizler gerçekleştirilmiştir. Demleme ürünlerinde en yüksek antioksidan aktivitenin toplam fenolik içerik ve flavonoid madde miktarının kurutulmuş kuşburnu örneklerinde özellikle 6.
Özet (Çeviri)
Rosa canina L (rosehip) is a medicinal plant, frequently using in traditional medicine. Its antioxidant, antimicrobial and anti-inflammatory properties have been demonstrated. Amounts of phenolic compounds and vitamin C depends on various storage temperatures and periods. We aimed to determine the changes in antioxidant, antimicrobial activity and vitamin C content of rosehip fruits collected from Gumushane according to different infusion times and storage conditions. The antioxidant activity, total phenolic content and total flavonoid substance amounts were determined by ABTS, DPPH FRAP methods in the samples taken at 30, 60, 90, 120 minutes and 5th and 6th hours after the fresh, dried and frozen samples were infused at 90 centigrade degree for three months. Phenolic content and vitamin C analysis were determined by HPLC. The analyzes were carried out in these samples by making aqueous and ethanolic extracts of dried fruits.