Metaverse ortamı için el hareketleri tanımlama ile akıllı mutfak gereçleri kontrolü
Smart kitchenware control with gesture identification for metaverse environment
  1. Tez No: 778059
  2. Yazar: BUSE BATUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, pandemi sebebiyle dokunmatik sistem tasarımı için üretilmek istenen yeni bir alternatif olarak hayata geçirilmiştir. Tasarlanan temassız sistem tasarımı, hem ergonomik bir kolaylık hem de yapılacak aktivitenin, hijyenik olarak hızlıca yapılmasını kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda uzaktan erişim imkanı ile yaşlı ve engelli insanların hayatlarının Leap Motion ile kolaylaştırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada stereo kamera bazlı Leap Motion donanımı kullanılarak, hedef olarak seçilen bir ankastre ocak öncelikle sanal ortam için modellenmiştir. Gerçekleştirilen yazılım ile sanal evren ile gerçek dünya arasında irtibat kurulan örnek bir arayüz uygulaması tasarlanmıştır. Böylelikle çalışma içinde kullanılan bu teknoloji, olası uygulama alanları ve bunun ergonomisi hakkında tartışmalar ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was intended to be designed as a new alternative to touch systems due to the pandemic. The designed non-contact system design provides both ergonomic convenience and the convenience of performing the activity hygienically quickly. At the same time, it is aimed to facilitate the lives of elderly and disabled people with Leap Motion, with the possibility of remote access. In this study, a built-in hob, which was chosen as a target, was first modeled for a virtual environment by using stereo camera-based Leap Motion hardware. An exemplary interface that establishes a connection between the virtual universe and the real world is designed with the implemented software. Thus, discussions and suggestions about this technology used in the study, its possible application areas and its ergonomics are presented.