Derin infiltratif endometriozis hastalarında CA 19-9 düzeyi ile barsak tutulumu arasındaki ilişki
The relationship between CA 19-9 level and boot involvement in patients with deep infiltrative endometriosis
- Tez No: 778068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN KILIÇÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Araştırmamız derin infiltratif endometriozisli olgularda serum tümör belirteçlerinden olan CA19-9'un barsak tutulumunu predikte edebilirliğini amaçlamaktadır. Bu sayede operasyon planlanan derin infiltratif endometriozisli olgularda CA19-9 düzeyinin anlamlı olarak yüksek saptanmasıyla operasyona hazırlık ve operasyon esnasında olası barsak lezyonlarına yaklaşımı kolaylaştırması amaçlanmaktadır. Bu amaçla Endometriozis hastalarında ultrasonografi ile birlikte CA19-9 düzeyi kullanılarak kolay, ucuz ve pratik olarak barsak tutulumunun değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal-Method: Araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi T.C. Sağlık Bakanlığı, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yürütülmüştür. 2015-2022 yılları arasında Endometriozis kliniğinde Transvajinal ultrason ile değerlendirilen, endometrioması olan rASRM'ye göre evre 3-4 endometriozis tanılı hastalarda barsak tutulumu olan hastalar çalışma grubunu oluştururken; barsak tutulumu olmayan hastalar kontrol grubunu oluşturmaktadır. Barsak tutulumu olup çalışma grubuna katılan hasta sayısı 81 iken; barsak tutulumu olmayıp kontrol grubuna katılan hasta sayısı 75 olarak çalışmaya alınmıştır. Bulgular: Endometriozis hastalarında çalışmaya dahil edilen barsak tutulumu olan hastalarda yaş dağılımları, kilo ölçümleri, vücut kitle indeksleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0,05). Sonuç: Endometriozis tanılı hastalarda anormal CA19-9 düzeyleri barsak tutulumunu göstermede tek başına direkt olarak etkili değildir. Ancak yüksek CA19-9 düzeylerinde barsak tutulumu olabileceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our research aims at the predictability of CA19-9, which is one of the serum tumor markers, in bowel involvement in cases with deep infiltrative endometriosis. In this way, it is aimed to facilitate the preparation for the operation and the approach to possible intestinal lesions during the operation by detecting a significantly high level of CA19-9 in cases with deep infiltrative endometriosis where the operation is planned. For this purpose, it is aimed to evaluate bowel involvement in endometriosis patients easily, cheaply and practically by using the CA19-9 level in combination with ultrasound. Methods: The research was conducted at the University of Health Sciences, Ministry of Health T.C. Zeynep Kamil Women and Children's Training and Research Hospital. Endometriosis clinic between the years 2015-2022 evaluated with transvaginal ultrasound, the endometrioma rasrm, according to the study group, patients with bowel involvement in patients with Stage 3 or 4 endometriosis creating constitute the control group patients without bowel involvement. While the number of patients who had bowel involvement and participated in the study group was 81; the number of patients who participated in the control group without bowel involvement was taken into the study as 75. Results: Age distributions, weight measurements, and body mass indices were found to be statistically significantly higher in patients with bowel involvement included in the study in endometriosis patients (p0,05). Conclusion: Abnormal CA19-9 levels alone are not directly effective in indicating bowel involvement in patients diagnosed with endometriosis. However, it should be remembered that there may be intestinal involvement at high CA19-9 levels.