Van ili koyunculuk işletmelerinde kullanılan teknolojilerin tespiti ve kayıt tutma durumu
Detection of technologies used in sheep farms in Van province and record keeping status
  1. Tez No: 778070
  2. Yazar: MEHMET BARIĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÇELİKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Araştırmada Van ili koyunculuk işletmelerinde teknolojilerin ne oranda kullanıldığı ve kayıt tutma işlerinin ne oranda yapıldığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma için 280 işletme sahibi ile yüz yüze anket görüşmeleri yapılmıştır. Van ilçelerindeki 400 baş ve daha fazla koyuna sahip işletmelerin %30'u rastgele seçilerek çalışma yürütülmüştür. Buna göre en çok bulundurulan koyun ırklarının Akkaraman (%41.1) ve Norduz (%30.4) olduğu tespit edilmiştir. Hayvan sayısı bakımından en çok 601-800 (%37.9) baş koyun grubunun olduğu ve kombine bir yetiştiricilik (%81.1) yapıldığı tespit edilmiştir. İşletmelerinin barınak tipinin (%68.6) kapalı, işletmelerde sağımın el ile yapıldığı (%87.1), sütün değerlendirilmesinde %48.9 gibi bir oranla sadece peynir, %21.1'i ise aile ihtiyacı + peynir yapımı şeklinde değerlendirdikleri tespit edilmiştir. Yetiştiricilerin (%82.5) ilkokul mezununun çoğunlukta olduğu ortaya çıkmıştır. Koyunculuk ile uğraşma süresi dikkate alındığında ise %90.4 oranla 15 yıldan fazla koyunculuk yapıldığı tespit edilmiştir. İşletmelerde internet kullanımının çok az olduğu ve %60.7 oranında internet kullanmadığı, işletmeler da tutulan kayıtlar açısından, aşı (%74.3), tanımlama (%70.4), canlı ağırlık (%57.5), damızlık (%61.8), yem ve yemlemeye ilişkin (%75.7) kayıtları tuttukları tespit edilmiştir. Yetiştiriciler teknolojik alet ekipman kullanımı açısından ele alındığında yüksek bir oranla herhangi bir teknoloji kullanmadığı tespit edilmiştir. Hayvancılık işletmelerinde kullanılan teknolojilerin çoklu kullanımına ilişkin belirleme sonucunda ise %69.3 oranında hiçbir teknoloji kullanmadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the study was to determine the extent to which technologies are used in sheep farms in the province of Van and the extent to which recording work is carried out. For the study, 30% of farms with 400 or more sheep in Van districts were randomly selected. Accordingly, it was found the most common sheep breeds were Akkaraman (41.1%) and Norduz (30.4%). In terms of the number of animals, it was found that 601-800 (37.9%) head sheep group was the most and a combined breeding (81.1%) was done.It was found that the type of housing of sheep farms is closed (68.6%), milking is done by hand (87.1%), in the evaluation of milk only cheese is produced (48.9%) and 21.1% are considered family needs + cheese production. Regarding the educational level of the producers (82.5%), it was found that most of them have a primary school degree. It was found that they have been involved in sheep farming for more than 15 years (90.4%). It was found that the internet usage in the farms is very low. 60.7% do not use the internet and when there is a problem, 20.4% use the internet. It was found that the reason for sorting out/selling the animals in the farms is age + disease in 36.8% of the cases. Regarding the records in the farms, it was found that they keep records of vaccination (74.3%), identification (70.4%), live weight (57.5%), breeder (61.8%), feed and feeding (75.7%). When the enterprises are considered in terms of the use of technological tools and equipment, it has been determined that they do not use any technology with a high rate. When asked about the multiple use of technologies in the livestock farms, it was found that 69.3% do not use any technology.