Turizm ve yabancı dil bağlamında hazırlanan akademik yayınların sistematik literatür analizi
A systematic literature analysis of academic publications in the context of tourism and foreign language
- Tez No: 778071
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hızla ilerleyen iletişim ve teknoloji çağında yabancı dil bilgi ve becerisinin son derece önemli bir yeri vardır. Kültürlerarası iletişime olanak sağlayan yabancı dil becerisi neredeyse her alanda ve sektörde önem kazanmıştır. Bunlardan biri de turizm sektörüdür. Turizm ve dil becerisi birbirinden kopmaz iki unsurdur. Çünkü turizmi ön plana çıkaran hizmet kalitesi dil becerisi ile doğrudan ilişkilidir. Ülkemizi ziyaret eden turistlerle sağlıklı bir iletişim kurmak, ülkemizin kültürel mirasını iyi bir şekilde tanıtmak ve bu vesileyle turist memnuniyetini en yüksek seviyede tutmak dil becerisiyle mümkündür. Turizm ile yabancı dil becerisi arasındaki bu bağlantıdan ötürü, turizm fakülte ve yüksekokullarında verilen yabancı dil eğitimi son derece önem kazanmaktadır. Bundan dolayı turizm odaklı yabancı dil eğitimine dair geçmişten günümüze kadar birçok akademisyen tarafından çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu bağlamda, çalışmamızın amacı yabancı dil ve turizm konusunda 2000 yılından günümüze kadar yapılmış akademik çalışmaların sistematik literatür analizini yapmaktır. Böylelikle bu kapsamda yapılan çalışmaların yıllara, konularına, başlık bilgisine, yazar bilgisine ve elde edilen sonuçlara göre oranları ele alınmış, sonuç olarak bu çalışmaların akademiye ve sektöre kazandırdıkları irdelenmiştir. Anahtar sözcüklerin Google Akademik, DergiPark ve Ulusal Tez Merkezi'nde taranması sonucu 35 adet makale, 13 adet tez, 2 adet bildiri, 1 adet doktora tezi, 1 adet uzmanlık tezi ve 1 adet kitap bölümü olmak üzere toplam 53 akademik çalışmaya ulaşılmış ve bu çalışmalar sistematik literatür analizi yöntemi uygulanarak analiz edilmiş, PRISMA akış şeması kullanılarak raporlanmıştır. Çalışmanın sonucunda turizm ve yabancı dil bağlamına yönelik yapılan araştırmaların son yıllarda artış gösterdiği, çoğunlukla makale şeklinde çalışmalara yer verildiği, en fazla araştırmaya konu olan dillerin İngilizce ve Almanca olduğu ve en çok üniversite öğrencileri ile çalışmaların yapıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the age of rapidly advancing communication and technology, foreign language knowledge and skills have an extremely important place. Foreign language skills, which enable intercultural communication, have gained importance in almost every field and sector. One of them is the tourism sector. Tourism and language skills are two inseparable elements. Because the quality of service that brings tourism to the fore is directly related to language skills. It is possible with language skills to establish healthy communication with the tourists visiting our country, to introduce the cultural heritage of our country well and to keep tourist satisfaction at the highest level on this occasion. Due to this connection between tourism and foreign language skills, foreign language education in tourism faculties and schools gains importance. For this reason, various types of research have been carried out by many academicians from past to present on tourism-oriented foreign language education. In this context, our study aims to make a systematic literature analysis of academic studies on foreign languages and tourism since 2000. Thus, the rates of the studies carried out in this context according to the years, the subjects, the title information, the author information and the results obtained were discussed, and as a result, the contributions of these studies to the academy and the sector were examined. As a result of searching the keywords in Google Scholar, DergiPark and Council of Higher Education Thesis Center, a total of 53 academic studies, including 35 articles, 13 theses, 2 papers, 1 doctoral thesis, 1 speciality thesis and 1 book chapter, were reached. These studies were analyzed using the systematic literature analysis method and reported using the PRISMA flowchart. As a result of the study, it has been indicated that the research on the context of tourism and foreign languages have increased in recent years, mostly articles are included, the languages that are the subject of the most research are English and German, and the studies are mostly conducted with university students.