Effect of noise on quantum coherence and non-Markovianity
Gürültünün kuantum eşevrelilik ve Markovyan olmama üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 778099
  2. Yazar: NISREEN MOHAMMED MAHDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde, tünelleme bariyeri bir rastgele telgraf gürültüsü (RTN) ve enerji aralığı ise Gaussian gürültüsü tarafından rahatsız edilen bir kuantum tünelleme sisteminin eşevrelilik ve Markovyan olmama durumunu çalıştık. Sistemin dinamiğini Liouville-von Neumann denklemini çözerek inceledik. Tezde bahsi geçen iki seviyeli sistemin matematiksel çözümünü analitik yöntemler kullanılarak çok sınırlı parametre değerleri için elde ettik. Tezin önemli sonuçlarını şu şekilde sıralayabiliriz; (i) iki farklı başlangıç durumları için, eşevrelilik ölçütü Cl1(ρ) sönümlü salınım davranışı gösterdiği bulunmuştur, (ii) Markovyan olmayan dinamikler Kubo K sayısının yüksek olduğu durumda gözlemlenmiştir, sistemin eşevreliliği ile Markovyan olmayan dinamikler arasında, bu iki niceliğin her iki başlangıç durumları için davranışlarını değiştirme eğiliminde olduğu K = 1 bölgesi dışında, güçlü bir ilişki olmadığı da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have studied the quantum coherence and non-Markovianity of a two-level system whose energy level is modulated by Gaussian noise, and also its tunneling barrier is fluctuated by a random telegraph noise (RTN). We have investigated the system dynamics by solving the Liouville-von Neumann equation. Using analytical methods, we have obtained the exact solution of the two-level system considered in the thesis for very limited parameter values. We can summarize the important findings of the thesis as follows; (i) for two different initial states, the coherence is found to exhibit damped oscillation behavior, (ii) in the presence of a high Kubo number, we discover non-Markovian dynamics, (iii) It is also found that there is no strong relationship between system coherence and non-Markovianity dynamics, with the exception of a region where these two quantities start to change their characters at K = 1 for two initial states.