İcra hukukunda takip şartları
Cause of enforcement proceedings in enforcement law
- Tez No: 778120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE HİLAL ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 470
Özet
Bu çalışmada takip şartları konusu kapsamlı ve ayrıntılı olarak incelenmiştir. İlk olarak, takip şartları kavramı üzerinde durularak, takip şartlarının tanımı, tasnifi ve hukukî niteliği ortaya konulmuştur. Ardından, takip şartlarının İcra ve İflâs Kanunu'nda açıkça düzenlenmemiş olması nedeniyle, bunlar hakkında uygulanması gereken hukuk normunun ne olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu tespit çerçevesinde, takip şartlarının incelenmesi usulü, takip şartlarına aykırılık hâlinde başvurulması gereken hukukî yol ve bu durumda verilmesi gereken kararın ne olduğu açıklığa kavuşturulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, genel takip şartlarının neler olduğu tek tek tespit edilmiş ve söz konusu şartlara yönelik açıklamalarda bulunulmuştur. Çalışmanın üçüncü ve dördüncü bölümünde ise İcra ve İflâs Kanunu'nda düzenlenmiş olan her icra takibi türüne göre varlığı ya da yokluğu aranan özel takip şartlarının neler olduğu tek tek belirlenmiştir. Bu çerçevede, birinci bölümde yapılan tespitler doğrultusunda, genel ve özel takip şartlarının her bir icra organı tarafından ne şekilde incelenmesinin gerektiği ile söz konusu organların, takip şartlarına aykırılık hâlinde vermeleri gereken kararlar üzerinde ayrıca durulmuştur. Sonuç olarak ise takip şartlarının icra takiplerinde teşkil ettiği önem doğrultusunda, Kanun'da takip şartlarına yönelik açık bir düzenleme yapılması gerektiği teşhisi konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of cause of enforcement proceedings was examined comprehensively and in detail. First, the definition, classification and legal nature of the cause of enforcement proceedings were revealed by emphasizing the concept of cause of enforcement proceedings. Then, since the cause of enforcement proceedings are not clearly regulated in the Enforcement and Bankruptcy Law, it was determined what the legal norm should be applied about them. Within the framework of the aforementioned determination, it is clarified that the procedure of examining the cause of enforcement proceedings, the legal remedy to be applied in case of violation of the cause of enforcement proceedings and what the decision to be made in this case is. In the second part of the study, it was determined one by one what the general cause of enforcement proceedings were and explanations were made regarding the aforementioned conditions. In the third and fourth parts of the study, it was determined one by one what are the special cause of enforcement proceedings for which exist or absence are sought according to each type of enforcement proceedings regulated in the Enforcement and Bankruptcy Law. In this context, in line with the determinations made in the first part, the general and special cause of enforcement proceedings should be examined by each executive organ and the decisions that the said organs should make in case of violation of the cause of enforcement proceedings were also emphasized. As a result, in line with the importance of the cause of enforcement proceedings in enforcement proceedings, it was diagnosed that a clear regulation should be made in the Enforcement and Bankruptcy Law regarding the cause of enforcement proceedings.