Exploring the family language policy of the Kurdish families
Kürt ailelerin aile-dil politikasının incelenmesi
- Tez No: 778136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETİL ERÖZ TUĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Kürt ailelerin, Kürtçe'nin çocuklarına aktarımına ilişkin Aile-Dil Politikasını incelemiştir. Kürt ebeveynlerin dil ideolojilerini, dil pratiklerini ve dil yönetimi stratejilerini açığa çıkarmak için teorik çerçeve olarak Spolsky'nin Aile-Dil Politikası Modeli kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemi olarak Çoklu vakalar çalışması kullanılmıştır ve veriler 7 Kürt aileden, yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler, gözlemler ve alan notları yoluyla toplanmıştır. Veriler önce FLP modeline göre analiz edilmiştir, daha sonra da tüm verilerde tekrarlayan ve anlamlı temaların belirlenmesi amacıyla tematik analiz yapılmıştır. Sonuçlar, Kürt ebeveynlerin miras dili, hayatlarının önemli bir parçası olarak gördüklerini ve bu nedenle dilin aktarımı için önemli çabalar sarf ettiklerini göstermiştir. Miras dili korumak, Kürtçe'yi etnik kimliğin bir göstergesi olarak görmek, aile büyükleri, özellikle Kürtçe tek dilli büyükanne/baba ile iletişimi sağlamak ve geçmiş dil deneyimleri, ebeveynlerin Aile-Dil Politikalarının arkasındaki itici güçler olarak ortaya çıkmıştır. Ebeveynlerin dil ideolojilerinin, dil pratikleri ile uyumlu olduğu görülmüştür. Ayrıca, Kürt ebeveynlerin, Kürtçe'yi aile sohbetlerinde sürdürmek ve korumak için, çeşitli iç ve dış dil yönetimi stratejileri kullandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explored the Family Language Policy of the Kurdish families living in the Republic of Türkiye with regard to the transmission of Kurdish to their children. In order to uncover the Kurdish parents' language ideologies, language practices, and language management strategies, Spolsky's Tripartite FLP Model was used as a theoretical framework. Multiple case studies were employed as a qualitative research method, and the data were gathered from 7 Kurdish families through semi-structured face-to-face interviews, observations, and field notes. The data were firstly analyzed according to the FLP model, and later, thematic analysis was carried out in all data to identify the recurrent and significant themes. The results showed that the Kurdish parents considered Kurdish as an essential part of their life and accordingly made significant efforts for the transmission of the language. Preserving the heritage language, perceiving Kurdish as a marker for ethnic identity, communication with the extended family, especially with the monolingual Kurdish grandparents, and past language experiences emerged as the driving forces behind the parents' FLP. The parental declared language ideologies were congruent with the reported language practices. Moreover, in order to maintain Kurdish in family conversations, the Kurdish parents employed various internal and external control for language management.