Exploring teacher motivation dynamics and English language learning challenges in rural education
Kırsal eğitimde öğretmen motivasyonu dinamiklerinin keşfi ve İngilizce öğrenme zorlukları
  1. Tez No: 948804
  2. Yazar: AYBÜKE FATIMA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Motivasyon, çeşitli faktörlerden etkilenen davranışların yönü olarak, bireylerin koşullarını, amaçlarını ve isteklerini şekillendirmede önemli bir rol oynar; benzer şekilde, öğretmen motivasyonu, öğretmenlerin sınıf içi eylemlerinin ve davranışlarının iç ve dış faktörlerle nasıl şekillendiğini anlamak için anahtardır. Öğretmen motivasyonu, farklı bağlamlarda farklı hedeflerle yıllarca araştırma konusu olmasına rağmen, literatürde Yabancı Dil Olarak İngilizce azınlık öğrencileriyle kırsal bölgede öğretmen motivasyonunun araştırılmasına ilişkin boşluk vardır. Mevcut araştırma, oto etnografik araştırma tasarımıyla Türkiye'nin kırsal bir kesiminde azınlık öğrenci grubuna İngilizce öğretirken öğretmen motivasyon dinamiklerini ve öğretmenin yaşadığı zorlukları derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Şanlıurfa, Siverek'teki bir köy okulunda yürütülmüştür. 16 hafta süren verileri toplarken motivasyonu etkileyen faktörleri anlayabilmek için öğretmen araştırmacısı tarafından ayrıntılı öz-yansımalar tutulmuş ve öğrenme zorlukları için haftalık öz-anlatımlı ders notları alınmıştır. Veriler, tekrar eden temaları ve kodları belirlemek için tematik olarak analiz edilmiştir. Bulgulara göre, öğretmen motivasyonunu etkileyen faktörler içsel ve dışsal olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, öğretmen motivasyonunun kelime ve telaffuz öğretimi, öğrencilerin ödev teslim etmedeki isteksizliği, motivasyonsuz öğrenciler, yoğun müfredat, öğrencilerin öğretmenden bağımsız çalışamaması ve çocukları için yardım almaya ikna edilemeyen ebeveynlerden etkilendiğini göstermiştir. Öğrenme zorluklarına ilişkin bulgular (1)öğrenci kaynaklı, (2)aile kaynaklı, (3)öğretmen kaynaklı, (4)politika kaynaklı ve (5)çevre kaynaklı zorluklar olarak adlandırılmıştır. Temalardan sonra veri seti aracılığıyla kodlara ve alt kodlara ulaşılmıştır. Her bir temanın kodları şunlardır: (1) ana dillerine aşırı bağımlılık, öğrencilerin yetersiz meta-bilişsel eğitimleri, hedef dil ağırlıklı İngilizce derslerinde deneyimsizlik, (2) okuma yazma bilmeyen/eğitimsiz anneler, ebeveyn desteğinin eksikliği ve sürekli ve kısmi devamsızlık, (3) önceki öğretmenin farklı metodolojik eğilimi ve mevcut öğretmenin İletişimsel Dil Öğretimi (CLT)'ne bağımlılığı, (4) aktiviteler için eşit olmayan şekilde dağıtılmış ders saatleri ve öğrenci profilleri ile yeni sınav formatı arasındaki uyumsuzluk, (5) taşımalı eğitim ve okulun kırsallığı. Sonuçlar, kırsal alanlarda öğretmenliğin öğretmen motivasyonu üzerinde olumlu ve olumsuz büyük etkileri olduğunu ve öğretmen ve ebeveynlerin iş birliği içinde olmaları gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Motivation, as the direction of behaviors influenced by various factors, plays a crucial role in shaping individuals' circumstances, purposes, and desires; similarly, teacher motivation is key to understanding how teachers' classroom actions and behaviors are shaped based on internal and external factors. Although teacher motivation has been the subject of research throughout the years in different contexts with different targets, there is a gap in the literature regarding the investigation of teacher motivation in a rural context with English as a Foreign Language minority students. The current research aimed to explore teacher motivation Dynamics as well as the challenges experienced by teachers when teaching English to a minority group of students in a rural part of Türkiye with an autoethnographic research design. The study was conducted in a village school in Siverek, Şanlıurfa. To understand factors affecting motivation, the teacher researcher kept detailed self-reflection, and fort he challenges, self-narrative lesson notes were taken after each lesson for 16 weeks. Data were analyzed thematically to identify recurring themes and codes that emerged from the dataset. According to the findings, internal and external factors affecting teacher motivation were analyzed. The results indicated that teacher motivation is affected by teaching vocabulary and pronunciation, the students' reluctance to return homework, unmotivated students, intensive curriculum, students' inability to work independently from the teacher and inconvincible parents to accept help for their children. The findings regarding learning challenges were named as; (1)student-driven challenges, (2)family-driven challenges, (3)teacher-driven challenges, (4)policy-driven challenges and (5)environment-driven challenges. After the themes, codes and subcodes were reached through the dataset. The codes for each theme were: (1) overreliance on L1, insufficient metacognitive training of the students, inexperience with target language-dominated English lessons, (2) illiterate/uneducated mothers, lack of parental support and habitual and partial absence, (3) previous teacher's different methodological tendency and current teacher's reliance on CLT, (4) unequally distributed class hours for tasks and mismatch between the learner profiles and the new exam format, (5) transported education and rurality of the school. The results indicate that teaching in rural areas has great both positive and negative impacts on teacher motivation and requires teachers and parents to cooperate.