Investigating interactions in an entrepreneurial ecosystem: The case of Individual Young Entrepreneurship (BİGG) Support Program in Turkey
Girişimcilik ekosistemindeki etkileşimlerin incelenmesi: Türkiye'de Bireysel Genç Girişimcilik (BİGG) Destek Programı örneği
  1. Tez No: 778139
  2. Yazar: ŞEYHMUS EKİN ERDOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Girişimcilik, çeşitli aktörleri ve faaliyetleri içeren iş birliği içindeki sosyal bir süreçtir. Politika çalışmaları yürüten araştırmacılar genellikle girişimcilik faaliyetlerinin bu aktörler arasındaki bir dizi sosyal ve finansal etkileşim yoluyla gerçekleştiğini tanımlamaktadır. Son yıllarda bazı politika çalışmaları belirli bölgelere veya ülkelere odaklanmaya ve bu bağlamlardaki girişimcilik dinamiklerini anlamakla ilgilenmeye başlamıştır. Bu dinamiklere atıfta bulunmak için araştırmacılar“girişimcilik ekosistemi”kavramını ortaya atmışlardır. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye girişimcilik ekosistemindeki etkileşim dinamiklerini kamu destek girişimi olan TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimcilik (BiGG) Programı kapsamında araştırmaktır. Bu tez çalışması üç soru etrafında şekillenmektedir: (1) BiGG programı ne tür etkileşimleri kolaylaştırıyor? (2) Programı yürüten veya programa katılan çeşitli aktörler nasıl etkileşime giriyor? (3) Bu etkileşimler ne tür faydalar ya da geri bildirimler sağlıyor? Bu soruları araştıran tez, program içeriğinin anlaşılması için ikincil kaynakların incelenmesi ve program katılımcısı aktörlerle yapılan 30 derinlemesine mülakatı içeren nitel tümevarım yöntemine dayanmaktadır. Bu sayede tez çalışması BiGG programı çerçevesindeki faaliyetlerin, aktörlerin ve etkileşimlerin detaylı bir analizini ve anlatımını sunmaktadır. Bulgular, Türkiye'nin girişimcilik ekosistemine ilişkin anlayışımızı zenginleştirmeye, etkilerini ve sınırlılıklarını ortaya çıkaramaya ve politika uygulamaları için girdi oluşturmaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is a collaborative social process that involves diverse set of actors and activities. Researchers in policy studies often describe these entrepreneurial activities involving these actors through a set of social and financial interactions. In recent years, some policy studies have begun to concentrate on particular regions or countries and focus on understanding the entrepreneurial dynamics in these contexts. To refer to these dynamics, the researchers introduced the concept of“entrepreneurial ecosystem”. This thesis investigates the interaction dynamics in the entrepreneurial ecosystem in Turkey focusing on a public support initiative: the TUBITAK Individual Young Entrepreneurship (the BiGG) Program. The thesis is built around three questions: (1) What type of interactions does the BiGG program facilitate? (2) How do various actors that conduct or participate in the program interact? (3) What kind of benefits or feedback do these interactions facilitate? By researching these questions, the thesis relies on the qualitative inductive methodology, including the review of secondary sources about the program framework and 30 in-depth interviews with the participating actors. It offers a detailed analysis, description, and documentation of the activities, actors, and interactions under the BiGG program framework. The findings would help enrich our understanding of the entrepreneurial ecosystem in Turkey, reveal its effects and limitations, and provide a basis for policy implications.