Teknoloji geliştirme bölgeleri bünyesinde teşvikli ar-ge proje çıktılarının ticarileşme ve pazarlama bağlamında yetkinliklerinin araştırılması – Kahramanmaraş teknoloji geliştirme bölgesi özelinde bir analiz
Investigating the competencies of incentivized R&D project outputs in the context of commercialization and marketing within technology development zones – an analysis specific to the Kahramanmaraş technology development zone
  1. Tez No: 956034
  2. Yazar: BÜŞRA PUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye'de teknoloji geliştirme bölgeleri ile ilgili ilk adımların Beşinci Beş Yıllık Kalkınma Planı ile atıldığı söylenebilir. Bu planın“Bilim – Araştırma – Teknoloji”başlığı altında ilk defa üniversite-sanayi iş birliğinin teşvik edileceği ve bilimsel araştırma ve geliştirmeye tahsis edilecek kaynaklar sayesinde çeşitli alan ve sektörlerde her yönüyle gelişmiş cazibe merkezleri yaratılması gerekliliği ifade edilmiştir (DPT, 1984). Planın akabinde ilk teknopark uygulaması İstanbul Teknik Üniversitesi ile Ticaret Odası iş birliğiyle 1985 yılında başlatılmış ve 1986 yılında faaliyete geçmiştir (Bülbül & Özbay, 2011). Ardından 1988 yılında İzmir Teknopark, 1990 yılında ODTÜ Teknokent ve 1999 yılında TÜBİTAK-MAM Teknopark kurulmuştur. TGB'lerin oluşumu anlamında esas hareketlenme 1990'lı yıllarda yaşanmıştır. KOSGEB'in 1990 yılında kurulması ve Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin (TEKMER) faaliyete başlaması teknoparkların kuruluş sürecini hızlandırmıştır. Ancak bu teknoparkların tam olarak aktif hâle gelmesi 2001 yılından sonra gerçekleşmiştir. 2001 yılında 4691 sayılı“Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu”ile teknoparklar“Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB)”adı altında yasal bir yapıya kavuşmuştur (Cansız, 2017) Mevcut Pazar süreçlerinde rekabet edebilirlik için etkin bir iletişim ve etkileşim ağı ile birbirine bağlanmış ekosistemlerin oluşturulması oldukça önemlidir. Bu ekosistemler başta sermaye desteği olmak üzere fiziki alt yapı, iletişim, ulaşım, yetenekli insan kaynağı ve kurumsal yönetim ağlarını da barındırmalıdır. Bu unsurlar bir fikrin buluşa dönüşmesi ve geliştirilmesine önemli katkılar yapabilmektedir. Fakat ar-ge odaklı bir ürünün sektörde kendine yer bularak müşteriler tarafından tercih edilebilir olması yalnızca ürünün teknik özellikleri ile ilişkili olamamaktadır. Ar-ge odaklı bir ürünün başarılı olabilmesinde ar-ge odaklı işletmelerin kurumsal pazarlama yetkinliği ve ürünün geliştirilme sürecinde Pazar analizi de önem kazanmaktadır (K. Karaboğa, Y. Özdemir, 2019) Pazarlamada, müşteriye sunulan değerleri belirlemede satış kavramı, üretim yeri ile başlamakta, onu mevcut ürünlere odaklanma takip etmekte ve satış ve tutundurma programlarıyla satışlardan kar elde edilmesi temel amaç olarak belirlenmiştir ( B. Kaplan, 2017). Geliştirilen ar-ge niteliği yüksek ürünlerden elde edilmesi hedeflenen kar ve Pazar büyüklüğü için Girişimcilik, literatürde çoğunlukla potansiyel birer girişimci durumunda olan üniversite öğrencileri üzerinde çalışılan bir konudur. Konunun üniversite öğrencileri üzerinde yoğunlaştırılmasının, hem yaşları gereği kaybedecek çok fazla şeylerinin olmaması ve daha fazla risk alabilecekleri, hem de sahip oldukları niteliklere bağlı olarak daha başarılı girişimlerde bulanabilecekleri gibi güçlü ihtimallerden kaynaklanabileceği düşünülebilir (Balkaya, 2017: 1). Türkiye'de bulunan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'nde yerleşik olan girişimciler çalışmanın odak noktasında bulunmaktadır. Girişimcilerin pazarda kalma ve sürdürülebilir mali güçleri teşvik alınan Ar-ge projeleri bağlamında değerlendirilecektir. Bu tez konusunun temel amacı; Türkiye sınırlarında bulunan Kahramanmaraş İli içerisindeki Teknoloji Geliştirme Bölgesi içerisinde yerleşik bulunan teşvik almış girişimci firmaların geliştirmiş olduğu Ar-Ge projeleri kapsamında elde edilen çıktıların ticarileşme düzeyleri ve pazarlama yetkinliklerinin analiz edilmesi ve alınan devlet teşviklerinin ne ölçüde piyasaya katkı sunduğu hadisesidir.
Özet (Çeviri)
It can be said that the first steps regarding technology development zones in Turkey were taken with the Fifth Five-Year Development Plan. Under the title of“Science - Research - Technology”of this plan, it was stated for the first time that university-industry cooperation would be encouraged and that it was necessary to create all-round advanced attraction centres in various fields and sectors thanks to the resources to be allocated to scientific research and development (DPT, 1984). Following the plan, the first technopark application was initiated in 1985 with the cooperation of Istanbul Technical University and the Chamber of Commerce and became operational in 1986 (Bülbül & Özbay, 2011). Subsequently, Izmir Technopark was established in 1988, METU Technopark in 1990 and TÜBİTAK-MAM Technopark in 1999. The main mobilisation in terms of the formation of TDZs took place in the 1990s. The establishment of KOSGEB in 1990 and the launch of the Technology Development Centre (TEKMER) accelerated the establishment process of technoparks. However, it was only after 2001 that these technoparks became fully active. In 2001, with the“Technology Development Zones Law”numbered 4691, technoparks gained a legal structure under the name of“Technology Development Zones (TDZ)”(Cansız, 2017). For competitiveness in the current market processes, it is very important to create ecosystems that are interconnected with an effective communication and interaction network. These ecosystems should include capital support, physical infrastructure, communication, transport, skilled human resources and corporate management networks. These elements can make significant contributions to the transformation and development of an idea into an invention. However, the fact that an R&D-oriented product can find a place in the sector and be preferred by customers is not only related to the technical features of the product. In order for an R&D-oriented product to be successful, the corporate marketing competence of R&D-oriented enterprises and market analysis during the development process of the product also gain importance (K. Karaboğa, Y. Özdemir, 2019). In marketing, the concept of sales in determining the values offered to the customer starts with the place of production, followed by focusing on existing products, and the main objective is to generate profit from sales through sales and promotion programmes ( B. Kaplan, 2017). For the targeted profit and market size to be obtained from products with high R&D quality Entrepreneurship is a subject that is mostly studied on university students who are potential entrepreneurs in the literature. It can be thought that the intensification of the subject on university students may be due to the strong possibility that they do not have much to lose due to their age and that they can take more risks, and that they can find more successful initiatives depending on the qualifications they have (Balkaya, 2017: 1). Entrepreneurs located in Technology Development Zones in Turkey are at the focal point of the study. Entrepreneurs' ability to stay in the market and their sustainable financial strength will be evaluated in the context of incentivised R&D projects. The main purpose of this thesis is to analyse the commercialisation levels and marketing competencies of the outputs obtained within the scope of R&D projects developed by entrepreneurial companies that have received incentives within the Technology Development Zone in Kahramanmaraş Province within the borders of Turkey, and to what extent the government incentives received contribute to the market.