English language teachers' perceptions of differentiated instruction at a foundation school in Turkey: A case study
Türkiye'de bir vakıf okulunda çalışan İngilizce öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretimi algılayış şekilleri: Bir durum çalışması
- Tez No: 778152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yeni bir dil öğrenme süreci, öğrencilerin sınıflara getirdiği çeşitli farklılıklarla şekillenen zorlu bir yolculuk olabilir. Dolayısıyla, bu durum farklılaştırılmış öğretim yaklaşımının benimsenmesine zemin hazırlayabilir. Farklılaştırılmış öğretim süreci bizzat öğretmenler tarafından yönetildiği için, öğretmenler bu süreçte paydaş olarak çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle, bu durum çalışması, Ankara'da özel bir ortaokulda İngilizce derslerinde öğretimin nasıl farklılaştırıldığını ve öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretimi nasıl algıladıklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya 15 öğretmen katılmış ve veriler röportaj ve on ders planının analizi ile toplanmıştır. Nitel verilerin analizinde tümevarımsal analiz yaklaşımı uygulanmış ve önemli temalar ortaya çıkmıştır. Bulgular, bu durum çalışmasına katılan İngilizce öğretmenlerinin, öğrencilerinin hazır bulunuşluk düzeyi, çalışma tarzı tercihleri ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak öğretimlerini esas olarak derslerinin ürünlerine göre farklılaştırdığını ortaya koymuştur. Ayrıca, öğretmenlerin farklılaştırmayı, öğrenci motivasyonundaki artış, katılım ve akademik ilerleme gibi birçok avantajla algıladıkları sonucunu ortaya çıkarmıştır. Dezavantaj olarak ise, katılımcılar bazı öğrencilerin farklılaştırılmış materyallere karşı olumsuz algıları nedeniyle olumsuz duyguların ortaya çıktığını ve sınıf atmosferini olumsuz etkilediğini gözlemlemişlerdir. Bulgular ayrıca katılımcıların farklılaştırılmış öğretime dair destek ve bilgi eksikliği gibi engel ve zorluklarla karşılaştıklarını sergilemiştir. Aynı zamanda, sonuçlar öğretmenlerin bu zorlukları çoğunlukla iş arkadaşlarının yardımıyla aştığını göstermiştir. Bu bulgular göz önüne alındığında, mevcut çalışma, kurumların rolü ve farklılaştırılmış öğretimin öğretmen eğitimi programlarına entegrasyonu ile ilgili bazı önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Process of learning a new language can be a challenging journey shaped by various differences students bring into the classrooms. This situation can pave the way for adopting the differentiated instruction approach. Since teachers are the ones managing the process of differentiated instruction, they hold a significant place as stakeholders. Therefore, this case study aims to investigate the ways the instruction is differentiated in English lessons in a private middle school in Ankara and how the teachers perceive differentiated instruction. Fifteen teachers took part in the study, and the data was collected with interviews and analysis of ten lesson plans. The inductive analysis approach was applied to analyse the qualitative data, and significant themes emerged. The findings revealed that the English teachers taking part in this case study differentiate their instruction mainly on the products of their lessons considering their students' readiness level, working style preferences, and interests. They perceived differentiation with many advantages, such as the increase in student motivation, engagement and academic progress. Regarding the disadvantages, the participants observed the emergence of negative feelings and negatively affected class atmosphere because of some students' negative perceptions. Findings also revealed the obstacles and challenges of the participants, such as lack of support and information regarding differentiated instruction. The results also showed that the teachers overcome these challenges mostly with the help of their co-workers. Considering these findings, the current study provided some recommendations regarding the role of the institutions and integration of differentiated instruction in teacher education programs.