Predictive power of values, beliefs, norms and inclusion of nature in self on young students' water consumption behavior
Öğrencilerin su tüketimi davranışlarının değerler, inançlar, normlar ve doğa ile yakınlık kapsamında incelenmesi
  1. Tez No: 778154
  2. Yazar: BORA ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin su tüketim davranışlarını Değer-İnanç-Norm Kuramı kapsamında incelemekti. Kuram, beş değişkenden oluşan bir nedensel zincirde birbirini etkileyen yapıları (yani temel değerler (egoist, özgecil ve biyosferik), inançlar, sonuçların farkındalığı ve sorumluluk bildirimi, kişisel normları ve çevreye karşı sorumlu davranışları) içerir. Ayrıca, bu çalışmada, dağaya aidiyet ve doğa ile hiyerarşi de doğaya bağlılık bağlamında ek bir yapı olarak incelendi. Veriler, Ekim 2021'de İstanbul'un bir ilçesinde 616 ortaokul öğrencisinin katılımıyla toplandı. Araştırmanın yöntemi korelasyon olarak belirlenmiştir. Değer-İnanç-Norm Kuramı ortaokul öğrencilerinin su tüketimi davranışlarını başarıyla açıkladı. Çoklu korelasyon değerleri (R) 69.4, ile R2 = .48.2 olarak bulundu. Sonuçlar, modelin öğrencilerin su tüketim davranışındaki varyasyonun %48.2'sini istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde açıkladığını gösterdi (F = 419.51, p < .000). Hangi değişkenin su tüketim davranışının en iyi yordayıcısı olduğunu belirlemek için verilere hiyerarşik çoklu regresyon analizi uygulandı. Sonuçlar, kişisel normların, öğrencilerin su tüketimi davranışlarının ana yordayıcısı olduğunu ve varyansın %45'ini gösterdi. Ayrıca, öğrencilerin su tüketimi davranışının %16'sını insan temelli ekolojik dünya görüşün, %13'ünü biyosferik ve özgeci değerlerin birleşiminin ve %7'sini doğaya aidiyetin açıkladığını ortaya koydu. Genel olarak, ortaokul öğrencilerinin su tüketim davranışları biyosferik - özgecil değerleri, doğa temelli ekolojik dünya görüşleri, sorumluluk bildirimleri, kişisel normları ve doğaya bağlılıklarıyla olumlu, insan temelli ekolojik dünya görüşleriyle ise olumsuz olacak şekilde açıklanabildiği bulundu. Araştırmanın betimleyici istatistik sonuçlarına göre ortaokul öğrencilerinin yüksek derece biyosferik ve özgecil değerlere, su tasarrufu davranışına, suyu az tüketmeye karşı ahlaki yükümlülüğe, doğa temelli ekolojik dünya görüşüne ve suyu fazla tüketmenin kötü sonuçlarının farkındalığına sahip oldukları bulundu. Ancak, öğrenciler kendilerini dağaya yakın hissetse de, egoist değerleri ve insan temelli ekolojik dünya görüşleri orta seviyededir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the water consumption behaviors of middle school students within the scope of the Value Belief Norm Theory. The Theory include constructs (i.e., values (egoistic, altruistic and biospheric), beliefs, awareness of consequences and ascription of responsibility, personal norms and pro-environmental behaviors) which affects each other in a causal chain of five variables. In the current study, inclusion of nature in self and hierarchy with nature were also examined as an additional construct in the context of connectedness with nature. Data were collected in one of the districts of Istanbul in October 2021 with the participation of 616 middle school students. The method of the research was determined as correlational. Value-Belief-Norm Theory successfully explained the water conservation behaviors of middle school students. The multiple correlation (R) was 69.4, with R2 = .48.2. The results showed that the model significantly accounted for 48.2% of the variation in students' water consumption behavior (F = 419.51, p < .000). A hierarchical multiple regression analysis was applied to the data to determine which variable were the best predictors of WCB. Result revealed that personal norms was the main predictor of WCB, explaining 45% of variance, while human based view accounted for 16%, biospheric and altruistic values accounted for 13% when they are combined and INS was accounted for 7% of the WCB. Overall, middle school students' the water consumption behaviors predicted positively by their biospheric - altruistic values, nature based views, ascription of responsibilities, personal norms and connectedness to nature, and negatively by human based NEP views. Based on the descriptive results of the research, it was observed that middle school students had high levels of biospheric and altruistic values, awareness of consequences regarding waste of water, water conservation behavior, moral obligation to conserve water and strong beliefs regarding nature based views. However, while the students felt close to nature, their egoistic values and human based views were at a moderate level.