Legal pluralism in the Common European Asylum System and its implications on refugee protection: The case of Lesvos
Avrupa Ortak Sığınma Sistemi'ndeki hukuki çoğulluk ve mülteci koruması üzerindeki etkileri: Midilli örneği
  1. Tez No: 778159
  2. Yazar: MÜGE DALKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KALE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Karmaşık bir hukuki rejim olarak sığınma rejimi; çok düzeyli kanunlar, normlar, yönetmelikler, kurumlar ve aktörlerden oluşmaktadır. Sığınma rejiminin bu karmaşıklığı, farklı aktörler arasında çok yönlü etkileşimlere ve yasal düzenlerin ve normların birbiriyle örtüştüğü, çatıştığı, rekabet halinde olduğu veya birbirini tamamladığı durumlara yol açmaktadır. Bu özellikleriyle sığınma rejimi, aynı hukuki mekanda örtüşen farklı hukuk rejimlerini analiz etmemizi sağlayan hukuki çoğulluk literatüründe yarı özerk sosyal alan olarak ele alınmaktadır. Buradan yola çıkarak, 2015 yılında Avrupa Göç Gündemi'yle ilan edilen sıcak noktalar (hotspots), uluslararası, uluslarüstü, bölgesel, ulusal ve yerel düzeylerde düzenlenen ve aralarında devlet-dışı yapıların da olduğu çeşitli kurum, kuruluş ve mercilerin dahil olduğu hukuki/yasal alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. AB politikaları ve AB kurumlarının dahlinin bir sonucu olarak; küresel yasal çoğulculuğun operasyonel boyutu, sıcak noktalarda daha belirgin hale geldi. Eylemsel boyutun dışında, sıcak noktalar, hukuk ve mekanın birbirilerini karşılıklı yapılandırması yoluyla küresel hukuki çoğulluğun mekansal boyutu için önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu tez, Ortak Avrupa Sığınma Sistemi'nde ortaya çıkan küresel hukuki çoğulluğu, bunun Yunanistan'daki mülteci koruma rejimi üzerindeki etkilerini kavramak için küresel hukuki çoğulluk ve eleştirel hukuki coğrafya yaklaşımlarının kesişimini kullanmakta ve Yunanistan'ın Midilli adasındaki Moria sıcak noktası örneğine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a complex legal regime, asylum regime is consisted of multiple level laws, norms, regulations, institutions, and actors. This complexity leads to multifaceted interactions among different actors and situations where legal orders and norms may be overlapping, clashed, in competition or complementary to each other. Therefore, asylum regime can be considered as a semi-autonomous social field within the literature of legal pluralism, which allows us to analyze the overlapping different legal regimes in the same legal space. From this perspective, hotspots announced within the European Agenda on Migration in 2015 appear as legal spaces that are regulated in international, supranational, regional, national, and local levels, and that involve various institutions, authorities, and non-state structures. As a result of the EU policies and the involvement of EU agencies, the operational dimension of global legal pluralism became more apparent in the hotspots. Apart from the operational dimension, the hotspots carry importance for the spatial dimension of global legal pluralism through the mutual constitution of law and space. Therefore, this thesis focuses on the case of Moria hotspot in the Greek island of Lesvos from intersecting approaches of global legal pluralism and critical legal geography to comprehend the global legal pluralism emerging in the Common European Asylum System (CEAS) and its implications on the refugee protection in Greece.