Security gap and paradigm shift on the axis of Turkey's transforming syria policy
Türkiye'nin dönüşen suriye politikası ekseninde güvenlik krizi ve paradigma değişikliği
- Tez No: 778163
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI, DOÇ. DR. BAŞAK KALE LACK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tez 2011 ve 2019 yılları arasında, Türkiye'nin değişen Suriye politikası, sınır güvenliği açıkları ve yaygın güvenlik zafiyetleri arasındaki karşılıklı ilişki biçimini incelemektedir. Suriye iç savaşının erken dönemlerinden itibaren, Türkiye, Suriye muhalefetini açık bir şekilde destekledi ve iç savaşta bir taraf olduğunu gösterdi. Ancak Suriye iç savaşının süresi ve sonucu Türk karar vericilerin öngörüleri çerçevesinde ilerlememiş ve iç savaştaki şiddet sarmalının bulaşıcı doğası artan jeopolitik sonuçlara sebep olmuştur. Bu jeopolitik sonuçların da etkisiyle Türk dış politikası ofansif realist çerçevede bir paradigma değişikliğine uğramıştır. Bu tez, Türk dış politikasındaki paradigma kaymasını nedensellik mekanizması içinde açıklamayı amaçlamaktadır. Başka bir ifadeyle, bu tez, bölgedeki güç boşluğu, sınır ötesi geçişkenlik ve güvenlik zafiyetleri bağlamında Türkiye'nin Suriye politikasının değişimini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the mutually interacting relationship between Turkey's changing Syria policy, border security deficiencies and the comprehensive security challenges of Turkey between 2011 and 2019. From the very beginning of the Syrian civil war, Turkey firmly supported the Syrian opposition and demonstrated a clear position as a side in the intestine war. However, the duration and outcome of the Syrian civil war have not developed within the framework of Turkish decision-makers predictions, and the contagious nature of the civil war has produced increasing geopolitical consequences. In this framework, this dissertation seeks an explanation of the reasons for the paradigm shift in Turkey's Syria policy. In other words, this dissertation incorporates the evolution of Turkey's Syria policies in the context of the power vacuum, cross border transitivity and security turbulences in the region.