Artificial intelligence implementations in human resources management
İnsan kaynakları yönetiminde yapay zeka uygulamaları
  1. Tez No: 778196
  2. Yazar: FİLİZ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Teknoloji sürekli ilerliyor ve kıyasıya bir rekabeti beraberinde getiriyor. Örgütler varlıklarını sürdürmek için insan kaynakları yönetimi dahil her alanda teknolojiye dayalı gelişmeleri kullanmaya başlamışlardır. Özellikle bu büyük veri çağında, iş yetkinliği yüksek çalışanları işe almak her zamankinden daha önemli. Sürekli büyüyen aday havuzu için geleneksel yöntemler artık yeterli olmamaktadır. Dijital dönüşüm sayesinde işletmelerin insan kaynakları departmanı organizasyonel düzeyde desteklenmelidir. Bu çalışmamızda yapay zeka tabanlı teknoloji uygulamalarının İnsan Kaynakları departmanında kullanımını inceleyeceğiz. İnsan kaynakları alanında yapay zeka uygulamalarının kullanımına yönelik bu araştırmada, daha önceki çalışmalarda yapay zekanın genel olarak işe alım alanında uygulandığı tespit edilmiştir. Ancak araştırma sırasında insan kaynağının oryantasyon ve eğitim gibi diğer bazı alanlarda da kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca yapay zeka uygulamalarının insan kaynaklarının diğer alanlarında henüz kullanılmadığı ve bir boşluk olduğu görülmüş ve çalışma bu boşluğu aydınlatmaya odaklanmıştır. Çalışma, gelecekte yapılacak araştırmalara temel oluşturacak olan insan kaynakları yönetiminin farklı alanlarındaki yapay zeka uygulama boşluklarını tespit etmeyi ve insan kaynakları profesyonellerinin beklentilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, gelecekte insan kaynaklarında yapay zeka uygulamalarının çalışılmasına katkı sağlayacak bulgulara ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology is constantly advancing and bringing fierce competition. Organizations have started to use technology-based developments in every field, including human resource management, to maintain their existence. Especially in this era of big data, it is more important than ever to hire employees with high business competence. Traditional methods are no longer sufficient for the ever-growing candidate pool. Thanks to digital transformation, the human resources department of businesses should be supported at the organizational level. In this study, we will examine the use of AI-based technology implementations in the Human Resources department. In this research on the use of artificial intelligence applications in the field of human resources, it has been determined that artificial intelligence is generally applied in the field of recruitment in previous studies. However, during the research, it was determined that human resources are also used in some other fields such as orientation and education. Also, it was seen that artificial intelligence implementations were not used in other areas of human resources yet and that there was a gap, and the study focused on illuminating this gap. The study aims to identify artificial intelligence application gaps in different areas of human resources management, which will form the basis of future research, and to investigate the expectations of human resources professionals. This study has reached findings that will contribute to the study of artificial intelligence implementations in human resources in the future.