Femur intertrokanterik kırıkları için proksimal femur çivisi uygulanan hastalarda supin pozisyonda traksiyon masasında, supin pozisyonda ve lateral dekubit pozisyonda uygulanan osteosentezlerin erken postoperatif dönemde çekilen radyografilerinde kırık redüksiyonunun radyolojik açıdan karşılaştırılması
Radiological comparison of fracture reduction in radiographs taken in the early postoperative period of osteosyntheses performed on the traction table in the supine position, supine position and lateral decubitus position in patients WHO underwent proximal femoral nail for femoral intertrochanteric fractures
  1. Tez No: 778240
  2. Yazar: NEZİR OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NADİR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Proksimal femur çivisi uygulaması için önerilen yöntem kılavuzlarda supin pozisyonda traksiyon masası kullanımı olmakla beraber cerrahlar tarafından hem lateral dekubit pozisyon hem de supin pozisyon diğer tercih edilen osteosentez yaklaşımlarıdır. Çalışmamızda proksimal femur çivisi uygulanmış femur intertrokanterik kırığı olan hastalarda supin pozisyonda traksiyon masası yardımı ile, lateral dekübit pozisyonda ve supin pozisyonda yapılan osteosentez uygulamalarının cerrahi sonrası 1. günde rutin çekilen radyografilerini retrospektif olarak inceleyerek radyolojik açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: 2 farklı merkezde 2015-2019 yılları arasında femur intertrokanterik kırık nedeniyle Smith & Nephew Trigen-İntertan uygulanmış hastalar incelendi. Ölçüm ve takipleri sonrasında araştırma verileri tam olan 157 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Ameliyata alınana kadar geçen gün, Preop-postop 1. gün HGB farkı, Mod. Baumgaertner sınıflaması, İkuta sınıflaması, DAP incelemeleri için gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0,050). DLAT için supin pozisyon traksiyon masası yardımlı grup (ort. 11,43 mm) ile lateral dekübit pozisyon grubu (ort. 16,21 mm) ve supin pozisyon grubu (ort. 17,11 mm) aralarında anlamlı derecede farklılık mevcuttu (p=0,000). TAD mesafesi için supin pozisyon traksiyon masası yardımlı grup (ort. 25,31 mm) ile, lateral dekübit pozisyon grubu (ort. 31,91 mm) ve supin pozisyon grubu (ort. 31,79 mm) aralarında anlamlı bir farklılık mevcuttu (p=0,000). Kollodiafizer açı için supin pozisyon traksiyon masası yardımlı grubu (ort. 130,720) ve lateral dekübit pozisyon (ort. 130,290) grubunda supin pozisyon grubuna göre (ort. 124,190) anlamlı derecede daha yüksekti (p=0,000). Lag vidası ve Kompresyon vidası ortalama uzunlukları lateral dekübit pozisyon grubunda diğer gruplara göre daha düşüktü (p=0,000). Çivi çapı ve çivi uzunluğu için supin pozisyonda grubundaki hastalar daha düşüktü (p=0,000). Clevland-Bosworth lag vidası yerleşimleri incelendiğinde supin pozisyon traksiyon masası yardımlı grupta 22 hasta (%31) ile merkez-merkez, lateral dekübit pozisyon grubunda 15 hasta (%30,6) ile merkez-merkez ve supin pozisyon grubunda 9 hasta (%24,3) ile merkez-merkez yerleşim çoğunluktaydı (p=0,203). Sonuç: Her üç operasyon şekli de operasyonu gerçekleştiren cerrahın alışkanlığına ve operasyon sırasındaki değişkenlere (kırık tipi-geçirilmiş ortopedik cerrahi öyküsü-uygulama safhasının maddesel bileşenleri) göre tercih edilebilmektedir. İncelediğimiz redüksiyon kriterlerinden TAD traksiyon masaında diğer iki pozisyona göre istatiksel olarak anlamlı olacak şekilde (p= 0.000) 25.3 1 mm ortalama ile hedeflenen mesafede çıkmaktadır. Kollodiafizer açı traksiyon masasında supin pozisyona göre istatiksel olarak anlamlı olacak şekilde (p= 0.000) hedeflenen aralıkta olan ortalama 130.720 çıkmaktadır. Traksiyon masası grubunda mod. Baumgaertner sınıflamasında %59.2 iyi redüksiyon, İkuta sınıflamasında %69.4 ile Subtip N ve cleveland-bosworth sınıflamasında %31 ile merkez-merkez yerleşim mevcuttur. Bu veriler eşliğinde teknik şartların uygunluğunda öncelikli olarak traksiyon masasında operasyonu ikinci tercih olarak da lateral dekübit pozisyonda operasyonu önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Although the recommended method for proximal femoral nail application is the use of a traction table in the supine position in the manuals, both the lateral decubitus position and the supine position are other preferred osteosynthesis approaches by surgeons. In our study, surgical osteosynthesis was performed in patients with intertrochanteric fractures of the femur in which a proximal femoral nail was applied, with the help of a traction table in the supine position, in the lateral decubitus position and in the supine position. İt was aimed to retrospectively examine the radiographs taken on the first day of surgical intervention and compare them radiologically. Method: Patients who underwent Smith & Nephew Trigen-Intertan for femoral intertrochanteric fracture in 2 different centers between 2015 and 2019 were analyzed. After measurement and follow-up, 157 patients with full research data were included in the study. Results: HGB difference on the day before surgery, Preop-postop 1st day, Mod. There was no significant difference between the groups for Baumgaertner classification, Ikuta classification and DAP examinations (p>0.050). There was a significant difference between the supine position traction table assisted group (mean 11.43 mm) and the lateral decubitus position group (mean 16.21 mm) and the supine position group (mean 17.11 mm) for DLAT (p=0.000). For TAD distance, there was a significant difference between the supine position traction table assisted group (mean 25.31 mm) and the lateral decubitus position group (mean 31.91 mm) and the supine position group (mean 31.79 mm) (p. =0.000). For the collodiaphyseal angle, the supine position traction table assisted group (mean 130,720) and the lateral decubitus position (mean 130,290) group were significantly higher than the supine position group (mean 124,190) (p=0,000). The mean lengths of the Lag screw and the Compression screw were lower in the lateral decubitus position group than in the other groups (p=0.000). For nail diameter and nail length, the patients in the supine position group were lower (p=0.000). When Clevland-Bosworth lag screw placements were examined, center-central location was the majority with 22 patients (31%) in the supine position traction table assisted group, 15 patients (30.6%) in the lateral decubitus position group, and 9 patients (24.3%) in the supine position group. (p=0.203). Conclusions: All three types of operation can be preferred according to the habit of the surgeon performing the operation and the variables during the operation (fracture type-history of orthopedic surgery-material components of the application phase). Among the reduction criteria we examined, TAD appears at the targeted distance with an average of 25.3 1 mm, which is statistically significant (p= 0.000) compared to the other two positions on the traction table. The collodiaphyseal angle was found to be within the targeted range of 130,720 on the traction table, which was statistically significant (p= 0.000) compared to the supine position. Mod in the traction table group. Good reduction in Baumgaertner classification with 59.2%, Subtype N with 69.4% in Ikuta classification, and center-central localization with 31% in Cleveland-Bosworth classification. In the light of these data, we recommend the operation in the traction table as a priority and the operation in the lateral decubitus position as the second choice, in accordance with the technical conditions.