Yaşlı hastalarda proksimal femur çivisi (PFN) tedavisi uygulanan femur intertrokanterik kırıklarında toplam ve gizli kan kaybına etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the factors affecting total and hidden blood loss in femoral intertrochanteric fractures treated with proximal femoral nail (PFN) in elderly patients
  1. Tez No: 863841
  2. Yazar: ANIL ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DENİZ ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İntertrokanterik femur kırıkları genellikle yaşlılarda görülen ve insidansı son yıllarda artış gösteren önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. En sık olarak proksimal femur çivisi ile cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Bu hastalarda ameliyat esnasında gözlemlenen kanama miktarı ise oldukça az olmakla beraber perioperatif dönemde hemoglobin düşüşü ile yüksek miktarda toplam kan kaybı olduğu gösterilmiştir. Ortaya çıkan bu fark gizli kan kaybı olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada proksimal femur çivisi ile cerrahi olarak tedavi edilen geriatrik intertrokanterik femur kırık hastalarında toplam ve gizli kan kaybına etki eden faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu prospektif çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında yapılmış olup, 12 Nisan 2023 ile 12 Kasım 2023 tarihleri arasında intertrokanterik femur kırığı nedeniyle proksimal femur çivisi ameliyatı uygulanan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 65 yaş üstü 85 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, vücut kitle indeksi, kırık sınıflamasına göre tipi, antitrombotik ilaç kullanımı, Amerikan Anesteziyologlar Derneği (American Society of Anesthesiologists) (ASA) skoru ile ameliyat olana kadar geçen süre, ameliyat süresi, insizyon uzunluğu, intraoperatif kan kaybı verileri değerlendirildi. Hemoglobin ve hematokrit değerleri hastaneye yatış yapıldığı gün ve postoperatif 2. günkü sonuçlarıyla analiz edilerek toplam ve gizli kan kaybı hesaplandı.Çalışmaya dahil edilen hastaların 28'i (%32.9) erkek, 57'si (%67.1) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 81.42±7.35 yıl idi. AO/OTA sınıflamasına göre 31.A1 grubunda 37 (%43,5) hasta, 31.A2 grubunda 40 (%47,1) hasta ve 31.A3 grubunda 8 (%9,4) hasta bulunmaktaydı. Hastaların toplam kan kaybı ortalama 1139.14±461.23ml, görünür kanama miktarı ortalama 108.95±58.38ml, gizli kan kaybı ortalama 1029.00±442.41 ml idi. Hastaların perioperatif anemi nedeniyle %52.9'una eritrosit süspansiyonu transfüzyonu uygulandı. Daha yüksek toplam kan kaybı ile kırık tipinin 31.A2 olması 31.A1'e göre (1249.12±433.27 ve 998.65±475.46, p=0.019), ameliyat süresinin 60 dakikadan fazla olması ,60 dakika ve altında olmasına göre (1225.72±450.46 ve 1015.46±454.28, p=0.021) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Daha yüksek gizli kan kaybı ile kırık tipinin 31.A2 olması 31.A1'e göre (1130.27±403.34 ve 897.35±466.79, p=0.025), ameliyat süresinin 60 dakikadan fazla olması, 60 dakika ve altında olmasına göre (1108.15±423.09 ve 915.94±450.78, p=0.028) istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Geriatrik intertrokanterik femur kırıkları proksimal femur çivisi ile tedavi edilirken intraoperatif az kanama görülmesine karşın yüksek gizli kan kaybı olması nedeniyle anemiyle sık karşılaşılmaktadır. Ameliyat süresinin uzamamasına dikkat etmek ve 31.A2 tip kırıkların perioperatif hemoglobin düzeyini özenle takip etmek gizli kan kaybını azaltmak ve kan kaybı ile ilgili komplikasyonlardan kaçınmak için dikkat edilmesi gereken hususlardır.
Özet (Çeviri)
Intertrochanteric femur fractures are an important cause of morbidity and mortality, usually seen in the elderly and whose incidence has increased in recent years. It is most commonly treated surgically with a proximal femoral nail. Although the amount of bleeding observed during surgery in these patients is quite low, it has been shown that there is a high amount of total blood loss with a decrease in hemoglobin levens during the perioperative period. This resulting difference is called hidden blood loss. In this study, it was aimed to evaluate the factors affecting total and hidden blood loss in geriatric intertrochanteric femur fracture patients who were surgically treated with a proximal femoral nail.In this prospective study, 85 patients aged 65 and older, meeting the inclusion criteria and undergoing surgery with a proximal femoral nail due to intertrochanteric femur fractures between April 12, 2023, and November 12, 2023, at the Department of Orthopedics and Traumatology, Gülhane Training and Research Hospital of Health Sciences University, were included in this study. Patient age, gender, body mass index, fracture type according to classification, use of antithrombotic drugs, American Society of Anesthesiologists (ASA) score, time from injury to operation, duration of operation, incision length, and intraoperative blood loss data were evaluated. Hemoglobin and hematocrit values on the day of admission and on postoperative day 2 were analyzed to calculate total and hidden blood loss.The study included 28 (32.9%) male and 57 (67.1%) female patients. The mean age of the patients was 81.42±7.35 years. According to the AO/OTA classification, there were 37 (43.5%) patients in the 31.A1 group, 40 (47.1%) patients in the 31.A2 group, and 8 (9.4%) patients in the 31.A3 group. The mean total blood loss of the patients was 1139.14±461.23ml, the mean visible blood loss was 108.95±58.38ml, and the mean hidden blood loss was 1029.00±442.41ml. Blood transfusion was applied to 52.9% of the patients due to perioperative anemia. For higher total blood loss, having a fracture type of 31.A2 compared to 31.A1 (1249.12±433.27 vs 998.65±475.46, p=0.019), and duration of operation >60 minutes compared to ≤60 minutes (1225.72±450.46 vs 1015.46±454.28, p=0.021) were found to be statistically sinificant. For higher hidden blood loss, having a fracture type of 31.A2 compared to 31.A1 (1130.27±403.34 vs 897.35±466.79, p=0.025), and duration of operation >60 minutes compared to ≤60 minutes (1108.15±423.09 vs 915.94±450.78, p=0.028) were statistically significant.Although there is minimal intraoperative bleeding during the treatment of geriatric intertrochanteric femur fractures with a proximal femoral nail, the high hidden blood loss often leads to frequent occurrences of anemia. Paying attention to not prolonging the duration of surgery and carefully monitoring the perioperative hemoglobin level of type 31.A2 fractures are important points to reduce hidden blood loss and avoid complications related to blood loss.