Poliparafenilen filmlerin elektrokimyasal olarak eldesi, elektrokimyasal ve spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
- Tez No: 77826
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET Para konumunda birbirine bağlanmış benzen halkalarından oluşan poliparafenilen, PPP, katkılanmış türü ile iyi bir iletken olup yüksek mekanik dayanıklılığa, ısısal ve kimyasal kararlılığa sahiptir. PPP, hem katodik (n- katkılama) hem de anodik (p-katkılama) olarak katkılanabilmektedir. Bu nedenle de doldurulabilir pillerde hem anot hem de katot olarak kullanılabilmektedir. Bu polimerin monomeri olan benzenin susuz ortamda elektroyükseltgenmesi için yüksek potansiyel gerekmektedir. Elektroliz sırasında ortamda asit bulunması yükseltgenmeyi kolaylaştırmaktadır. Çözücü ve destek elektrolit de elde edilen filmlerin yapısını, iletkenliğini, elektrokimyasal davranışını ve yüzeye tutunmasını etkilemektedir. Ortamda su bulunması platin oksit oluşumu ile film eldesini engellemektedir. Bu çalışmada PPP, benzenin ve bifenilin florosülfonik asit (FHSO3) ve tetrabütilamonyum tetrafloraborat (TBABF4) veya tetrabütilamonyum perklorat (TBAP) içeren asetonitril veya metilenklorür çözeltisinde elektroyükseltgenmesi ile Pt elektrot üzerinde elde edilmiştir. Elektropolimerleşme için en uygun monomer ve asit derişimleri belirlenmiş ve elde edilen filmlerin kuru iletkenlikleri ölçülmüştür. Bu iletken filmlerin elektroaktif olup olmadıklarını incelemek amacı ile ferrosen, benzokinon ve potasyumferrosiyanürün elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametri yöntemi ile incelenmiş ve davranışlar aynı maddelerin Pt elektrot ile ölçülen dönüşümlü elektrokimyasal davranışları ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca elde edilen bu filmlerin İR spektrumları alınmış ve TG analizleri yapılmıştır. Bu çalışmalara ek olarak ortamdaki Ag+, Cu+ ve Pb^+ gibi iyonların elektrolizdeki katalizör etkisi incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Poliparafenilen, iletken polimerler, benzen, bifenil, metal iyonu katalizörü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Poly(p-phenylene) (PPP) which is obtained from para-position-connected benzene rings attracted considerable amount of attention as a conducting polymer due to its high mechanical strength, thermal and chemical stability in air. It can be doped with anions (p-doping) as well as with cations (n- doping). This way it can function as an anode or a cathode material in rechargeable batteries. The electrooxidation of its monomer, benzene, requires very high applied potential in nonaqueous media. The presence of acids in electrolysis solution causes relatively easy oxidation. The type of the solvent and supporting electrolyte used during electrolysis influence the morphology, conductivity, electrochemical behavior and adhesion of the resulting films. The presence of water leads to the formation of platinum oxide film which inhibits the polymer formation. In this study, PPP was obtained by the electrooxidation of benzene and biphenyl in acetonitrile or methylenechloride containing fluorosulphonic acid and tetrafluoroammonium tetrafluoroborate (TBABF4) or tetrabutyl- ammonium perchlorate (TBAP) salts on the Pt electrode. The optimum electropolymerization conditions with respect to the monomer and acid concentrations were established and dry conductivity values were measured. In order to understand whether these films are electroactive or not, the electrochemical behaviors of ferrocene, benzoquinone and potassium- ferrocynide were investigated using cyclic voltametry and compared with measured by using Pt electrode. The IR spectra and TG analysis of these films were also examined. In addition to these studies, the effect of catalysts on the electropolymerization such as Ag+, Cu+ and Pb^+ ions in the medium was also examined. KEY WORDS: Polyparaphenylene, conducting polymers, benzene, biphenyl, metal ion catalysis