Orta öğretimde lise X kimya II dersi kapsamındaki öğrenci deneylerinin değerlendirilmesi ve öneriler
Estimation of student experiments of chemistry II in highschool and suggestions
  1. Tez No: 77827
  2. Yazar: OYA REMZİYE ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ MORGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
IV ÖZET X. Sınıf Kimya ders kapsamında konuların deneysel çalışma yapılmadan anlatılması oldukça güçtür. Bu çalışmada, X. Sınıf Kimya dersinde yapılan öğrenci deneyleri tesbit edilmiş, yeterlilikleri ve yapılabilirlikleri araştırılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, bu deneylerin bir kısmı yetersiz kalmakta bir kısmı da laboratuvar imkanlarının kısıtlı olmasından dolayı uygulanamamaktadır. Bu çalışmada önerilen yeni deneyler ile öğrencilerin konuyu daha iyi anlayabilmeleri hedeflenmiştir. Buna ek olarak mini-labor yöntemi araştırılmış ve bu yöntemin klasik laboratuvar yönteminin tüm eksikliklerini giderdiği ve bütün deneylerin yapılabilmesine olanak verdiği tespit edilmiştir. Ayrıca Minilabor'un ekonomi ve çevreye katkıları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is difficult to understand chemistry subjects without experiments. In this study, the experiments of X. Class chemistry course are handled. In addition to this, both their efficiencey and applecability are searched out. The results show that, a part of the experiments are inadequate and another part of experiments are not done due to the insufficient laboratory conditions. In this study, new experiments are recommended, so that the students are able to understand subjects easier. In addition to this, a new method called minilabor is investigated. It is found out that, this method statisfies the lack of the classic laboratory method and all experiments can be done by this method. Besides these results, teh contribution of mini-labor to the economy and the enviroment is investigated.