Bilişsel çarpıtmalar ile psikopatoloji arasındaki ilişkide ruminasyon ve mutlak gerçek ihtiyacının aracılık etkisi
Need for absolute truth and rumination's structural equation modelling affect on the relationship between cognitive distortions and psychopathology
  1. Tez No: 778266
  2. Yazar: EYLÜL GÜNDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı bilişsel çarpıtmalar ile psikopatoloji arasındaki ilişkide ruminasyon ve mutlak gerçek ihtiyacının aracılık etkisini araştırmaktır. Bu araştırmaya 219 kadın 185 erkek olmak üzere toplamda 404 kişi katılmıştır. Örneklemdeki kişiler 18-65 yaş aralığındadır. Bu araştırma için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma nicel araştırma deseninde hazırlanmıştır. Yapısal eşitlik modeli, iki aşamalı test yaklaşımına göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçekler ise; Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği, Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği, Beck Anksiyete ve Beck Depresyon Ölçeği, Pozitif Negatif Duygu Ölçeği, Mutlak Gerçek İhtiyacı Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda; ruminatif düşünce biçimi, mutlak gerçek ihtiyacı, bilişsel çarpıtmalar ve psikopatoloji değişkenleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişkinin bulunduğu saptanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiye bakıldığında bilişsel çarpıtmalar ile psikopatoloji arasındaki ilişkide ruminasyon ve mutlak gerçek ihtiyacının aracılık etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mediating effect of rumination and the need for absolute truth in the relationship between cognitive distortions and psychopathology. A total of 404 participants (219 women and 185 men) aged between 18 -65, participated in this research. Using a correlational survey model, this study was prepared in a quantitative research design. The research was prepared in a quantitative research design. Structural equation modelling was carried out according to the two-stage test approach. The scales which were used in this research are Rumination Thought Scale, Cognitive Distortions Scale, Beck Anxiety and Beck Depression Scales, Positive and Negative Affect Scale, and Need for Absolute Truth Scale. The findings of this study demonstrate that there was a positive and significant correlation between ruminative thinking style, the absolute need for reality, cognitive distortions and psychopathology variables. When the correlation between the variables is scrutinized carefully, the mediating effect of rumination and the absolute need for truth were observed in the relationship between cognitive distortions and psychopathology.