Majör depresyon hastalarında psı̇kolojı̇k dayanıklılığın psı̇kolojı̇k zı̇hı̇nlı̇lı̇k ve bı̇lı̇şsel çarpıtmalar ı̇le ı̇lı̇şkı̇si
The relationship between psychological resilience with psychological mindedness and cognitive distortions in patients with major depression
  1. Tez No: 777227
  2. Yazar: MERVE ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Psikopatoloji gelişimine karşı koruyucu olduğu çalışmalarla gösterilen psikolojik dayanıklılığın, birçok kavramla etkileşim içinde olan dinamik bir yapı olduğu düşünülmektedir. Psikolojik zihinliliğin ise, psikopatoloji ile ilişkisi tartışmalı bir konudur. Kişinin kendisinin ve başkalarının bilişlerini, duygularını ve davranışlarını izleyip değerlendirebilmesiyle ilişkili üstbilişsel bir yeti olan bu kavramın, majör depresyonda psikolojik dayanıklılık ile ilişkisinin incelendiği bir çalışma, bildiğimiz kadarıyla literatürde bulunmamaktadır. Çalışmamızda, psikolojik zihinlilik ve bilişsel çarpıtma düzeyi ile majör depresyon arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolünün ve varsa aralarındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza dahil etme ve hariç tutma kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 82 majör depresyon hastası, 97 kontrol grubu olmak üzere toplamda 179 kişinin katılımı sağlanmıştır. Araştırmamız, kesitsel ve analitik türde olan kontrollü bir çalışmadır. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ), Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YİDÖ), Psikolojik Zihinliliğin Dengelenmiş Dizini Ölçeği (PZDD), Bilişsel Çarpıtma Ölçeği (BÇÖ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Psychological resilience, which has been shown by studies to be protective against the development of psychopathology, is thought to be a dynamic structure that interacts with many concepts. The relationship between psychological mindedness and psychopathology is a controversial issue. As far as we know, there is no study in the literature examining the relationship between this concept, which is a metacognitive ability related to the ability to monitor and evaluate one's own and others' cognitions, emotions and behaviors, and psychological resilience in majör depression. In our study, it was aimed to evaluate the mediator role of psychological resilience in the relationship between psychological mindedness and cognitive distortion level and major depression, and the relations between them, if any. Matherials and Methods: A total of 179 people, including 82 patients with major depression and 97 control group, who met the inclusion and exclusion criteria and agreed to participate in the study, participated in our study. Our research is crosssectional and analytical in nature and is a controlled study. In the study, Sociodemographic and Clinical Data Form prepared by the researcher, Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Resilience Scale for Adults (RSA), Balanced Index of Psychological Mindedness (BIPM), and Cognitive Distortion Scale (CDS) were applied.