Köpek meme tümörlerinde serum 17 beta estradiol, toplam kolesterol ve trigliserid değerleri
Serum levels of 17 beta estradiol, total cholesterol and triglyceride in canine mammary tumors
  1. Tez No: 203022
  2. Yazar: ÜMİT YAŞATÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalısmanın amacı, köpeklerde, serum 17- estradiol, toplam kolesterol ve trigliserid degerlerinin meme tümörleriyle iliskisinin arastırılmasıdır. Ayrıca, hastalıgın önlenmesi ve tedavi sürecinde bu degerlerin öneminin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalısmada, Ankara ve çevresindeki Veteriner kliniklerine getirilen 15 meme tümörlü, 15 saglıklı disi köpekten elde edilen serum örnekleri analiz edilmis, serum 17- estradiol, toplam kolesterol ve trigliserid degerleri saptanmıstır. Kan örnekleri köpeklerin sol ön ayak venasından alınmıs, 4000 devirde 10 dakika santrifüj edilerek serumları elde edilmistir. 17- estradiol analizleri kompetatif kemiluminesan enzim immünoassay, trigliserid analizleri bikromatik son nokta teknigi, toplam kolesterol analizleri polikromatik son nokta teknigine dayalı olarak otoanalizörde gerçeklestirilmistir. Meme tümörlü köpeklerde serum 17- estradiol ortalama düzeyi 142,70±16,00 pg/ml; toplam kolesterol ortalama düzeyi 250,10±17,60 mg/dl; trigliserid ortalama düzeyi 106,20±7,50 mg/dl olarak bulunmustur. Saglıklı köpeklerde ise, serum 17- estradiol ortalama düzeyi 59,30±6,50 pg/ml; toplam kolesterol ortalama düzeyi 204,90±13,20 mg/dl; trigliserid düzeyi 77,00±4,50 mg/dl olarak hesaplanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between serum levels of 17-estradiol, total cholesterol, triglyceride and canine mammary tumors. In addition to this, the determination of the importance of these levels in the prevention and the treatment of the disease is purposed. In the study, serum samples from 15 healthy dogs and 15 dogs with mammary tumors from Ankara and surrounding Veterinary clinics were analyzed. From these samples the serum levels of 17-estradiol, total cholesterol and triglyceride were determined. Blood samples taken from the left front foot vena of each dog were centrifuged with 4000 revolutions for 10 minutes. The analysis of 17-estradiol was carried out based on competative chemilumminescent enzyme immunoassay, triglyceride on bichromatic end point technique and total cholesterol on polychromatic end point technique and performed by autoanalysers. In tumorous dogs, the mean serum level of 17-estradiol was 142,70±16,00 pg/ml, the mean level of total cholesterol was 250,10±17,60 mg/dl and the mean level of triglyceride was 106,20±7,50 mg/dl. In healthy dogs, the mean levels for the same parameters in the same order were 59,30±6,50 pg/ml, 204,90±13,20 mg/dl and 77,00±4,50 mg/dl.