Köpek meme tümörlerinde PTEN geni salınımının belirlenmesi
Determination of PTEN gene expression in canine mammary tumours
- Tez No: 316995
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Patoloji, Veteriner Hekimliği, Oncology, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde Veteriner Hekimlik alanında küçük hayvan kliniğinde çok sık rastlanılan problemlerden biri olan köpek meme tümörlerinin oluşum mekanizması, prognozu, tedavisine ilişkin birçok çalışma yapılmasına rağmen özellikle oluşum mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır. Meme tümörü patogenezinde etkili olan faktörlerin bulunması amacıyla moleküler düzeyde yapılan çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla beşeri hekimlikte antionkogenlerin rolü üzerine çok sayıda çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda köpek meme tümörleri üzerine PTEN geninin etkisini saptayarak, tümör oluşumunda ve prognozun değerlendirilmesinde yardımcı bir faktör olarak kullanılabilirliği araştırıldı. Bu amaçla Anabilim dalımıza gelen total mastektomi uygulanmış köpek meme dokusu olgularından 32 adet tümörlü ve 20 adet kontrol amaçlı normal meme dokusundan alınan örneğin, Real-Time Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) metodu kullanılarak PTEN geni salınımının seviyesine bakıldı. PTEN geni salınımı yönünden, tümörlü ve normal meme dokularının yanı sıra, tümör grubundaki olgular da tümör tipi, tümör boyutu, gradi, hayvanın yaş, ırk, kısırlaştırma ve doğum yapma durumu bakımından karşılaştırıldı. Elde edilen verilere göre tümör grubunda saptanan PTEN geni seviyesinde, kontrol grubuyla kıyaslandığında 1,5 kat azalma olduğu ancak bu farkın istatistiki bir anlam taşımadığı saptandı (p>0,05). Yine tümör tipi, tümör boyutu, gradi, hayvanın yaş, ırk, kısırlaştırma ve doğum yapma durumu gibi kriterler yönünden karşılaştırıldığında da farklılıkların olduğu ancak istatistiki bir anlam taşımadığı saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The pathogenesis of canine mammary tumors, which are commonly encountered neoplasms in dogs, has not yet been fully elucidated despite numerous studies, regarding the pathogenesis, prognosis and the treatment. Molecular level based approach has been needed to figure out the impact of some parameters on the pathogenesis of these tumors and thus the role of anti-oncogenes have been studied in human breast cancer. The objective of the current study was to investigate the effects of PTEN gene on canine mammary tumors and to associate them with both pathogenesis and the outcome. Therefore, expression levels of PTEN have been identified and compared in mammary tumors (n:32) and normal mammary tissues (n:20) by Real- time polymerase chain reaction (RT-PCR) and expression levels of tumoral tissues were correlated regarding the size, histologic type and grade of the tumors, as well as the age, breed and reproductive status of the dogs. PTEN levels in the tumor group were reduced 1.5 fold when compared to those of the control group, which was not found to be statistically significant (p>0.05). Likewise, no statistically significant differences were detected in the tumor group between tumor size, type, and grade and the age, breed and reproductive status of the dogs (p>0.05) though PTEN levels showed variations.