Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi uygulanan hastalarda non diagnositik tanının tiroid kanseri ile ilişkisi
Fine needle aspiration biopsy of the thyroid applied thyroid of non diagnostic diagnosis in patientsrelationship with cancer
  1. Tez No: 778314
  2. Yazar: ALİ İHSAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH DAŞIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Tiroid nodülleri günümüzde önemli bir sağlık sorunudur. Tiroid nodüllerine tanı amaçlı yapılan ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB), Bethesda sınıflamasıyla değerlendirilmektedir. Tiroid kanserini dışlamak için tiroid nodüllerinin değerlendirilmesi, klinik ve ultrason özelliklerine bağlı olarak İİAB'sini içerir. Amerikan Tiroid Dernegi (ATA) kılavuzunda, Bethesda Sistemine göre sınıflandırılan geniş hasta serilerinde, tanısal olmayan (non diagnostik) örnekler tüm İİAB örneklerinin %2-16'sını oluşturmaktadır. Bethesda Tiroid Sitopatolojisini Raporlama Sistemi 2017' ye göre non diagnotik (ND) sitoloji malignite riski %5-10 olarak belirtilmiştir. Amaç: Çalışmamızın amacı; tiroid nodülü nedeniyle İİAB uygulanan hastalardaki ND tanı oranlarını tespit etmek, İİAB sonucu ND gelen hastalarda tiroid kanseri tanısına etki eden faktörleri araştırmak, ND sitolojik sonuçlara sahip hastalardaki malignite oranlarını belirlemek ve literatürle karşılaştırmaktır. Hastalar ve yöntem: Bu çalışmaya ocak 2011 ve ocak 2020 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastaneside Tiroid ultrason (USG) kılavuzluğunda tiroid İİAB uygulanan ve sonucu ND olan hastalar dahil edildi. İİAB'leri ND olan hastalar retrospektif olarak hastanemiz otomasyon sisteminde taranarak incelendi. Çalışmamızda, başlangıçta ND İİAB'si olan tiroid nodüllerinde malignite oranımız %2,7 (23/846) idi. Çalışmamıza dahil edilen sitoloji tanısı ND olan 846 hastadan 114 (%13,4)'ü ameliyat edildi. Ameliyat edilen 114 hastanın 23 (% 20.1) tanesinin patoloji sonucu maligndi.
Özet (Çeviri)
Thyroid nodules are an important health problem today. Fine-needle aspiration biopsy (FNAB) for diagnosis of thyroid nodules is evaluated with the Bethesda classification. Evaluation of thyroid nodules to exclude thyroid cancer includes FNAB, depending on clinical and ultrasound features. In the large series of patients classified according to the Bethesda System in the guideline of the American Thyroid Association (ATA), non-diagnostic (non-diagnostic) samples constitute 2- 16% of all FNAB samples. The aim of our study; To determine the diagnosis rates of ND in patients who underwent FNAB for thyroid nodules, to investigate the factors affecting the diagnosis of thyroid cancer in patients with ND as a result of FNAB, to determine the malignancy rates in patients with ND cytological results and to compare them with the literature. Patients who underwent thyroid ultrasound (USG)-guided thyroid FNAB between January 2011 and January 2020 in Tokat Gaziosmanpaşa University Research and Application Hospital and whose result was ND were included in this study. Patients with FNABs with ND were retrospectively scanned in the automation system of our hospital. In our study, our malignancy rate was 2.7% (23/846) in thyroid nodules with ND FNAB at baseline. Of the 846 patients with cytology diagnosis of ND included in our study, 114 (13.4%) were operated. The pathology result of 23 (20.1%) of 114 patients who underwent surgery was malignant.