Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsilerinde nondiagnostik tanı ile nodül boyutları arasındaki ilişki
Relationship between nondiagnostic result and nodule size in thyroid fine needle aspiration biopsies
  1. Tez No: 482685
  2. Yazar: BETÜL ÖNDEŞ DENİZLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL MERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsilerinde yapılan sitopatolojik inceleme, nodüler tiroid hastalığının yönetiminde yol gösterici en önemli veridir. Ancak materyal yetersizliği veya alınmış olan örneğin uygunsuzluğu nedeniyle nondiagnostik olarak raporlanan patoloji örnekleri malignite de içerebileceklerinden klinik yaklaşımda bir ikilem oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tiroid ince iğne aspirasyon biyopsilerinde, sitopatolojik incelemede nondiagnostik olarak tanımlanmış olan hastalarda nondiagnostik tanının; nodül boyutu, ultrasonografik özellikler ve laboratuvar değerleriyle ilişkisinin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde etik kurul onayı alındıktan sonra, hastane bünyesinde 2012-2016 yıllarında tiroid nodülünden alınan ince iğne aspirasyon biyopsilerinden sitopatolojik sonucu nondiagnostik olarak tanımlanmış 838 hastanın retrospektif kayıtları incelenerek, laboratuvar, ultrasonografi ve patoloji sonuçları değerlendirildi. Bu sonuçları arşivlerden elde edilemeyen hastalar, çalışmanın dışında bırakılarak; 18-85 yaş aralığındaki 520 hastanın tümü çalışmaya dahil edildi. Hastaların nodül boyutları, ultrasonografik özellikleri ve laboratuvar sonuçları (TSH, sT4, sT3, Anti-Tg, Anti-TPO, PTH, kalsitonin) incelendi. Ayrıca biyopsinin hangi klinik tarafından uygulandığı, birden fazla sayıda biyopsi alınmışsa patolojik sonuçları ve aynı nodüle uygulanan biyopsi sayısı incelenerek, gruplar arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda nondiagnostik tanı ile nodül boyutları arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Nihai patolojik sonucu belirlenmiş hastalarda, sonuçla nodül boyutu arasında da anlamlı ilişkisi bulunmadığı ortaya kondu. Takipte patolojik sonucu malign olduğu belirlenmiş nodüllerin, ultrasonografik incelemelerinin hiçbirinde makrokalsifikasyonun bulunmadığı belirlendi. Biyopsinin yapıldığı klinikler incelendiğinde nodül boyutunda en küçük değerlerin endokrinoloji, en büyük değerlerin ise nükleer tıp kliniğinde olduğu görüldü. sT3 düzeyinde yükseklik ile aynı nodüle yapılmış olan toplam biyopsi sayısı arasında da anlamlı ilişki saptandı. Diğer ultrasonografik bulgularla ise anlamlı ilişki bulunmadığı belirlendi. Sonuç: Nondiagnostik tanı almış biyopsilerin, tüm biyopsilere oranı literatür verileri ile uyumlu bulundu. Makrokalsifikasyonun malignite açısından negatif prediktif değerinin yüksek olduğu saptandı. Klinikler arasındaki yaklaşım farkının, farklı boyutlardaki nodüllere biyopsi endikasyonuna kararda etkili olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction & Aim: Cytopathological examination of thyroid fine needle aspiration biopsy is the most important guiding factor in the management of nodular thyroid disease. However, examples of pathology that are reported nondiagnostic due to material inadequacy or the incompatibility of the sample taken, may constitute a dilemma in the clinical approach, as they may involve malignancy. The aim of this study is to investigate the relationship among nondiagnostic result, nodule size, ultrasonographic features and laboratory findings in patients, who had cytopathologic examination of thyroid fine needle aspiration biopsies resulted nondiagnostic. Material & Methods: After the approval of the ethics committee at Bakırköy Dr Sadi Konuk Education and Research Hospital of Ministry of Health of Republic of Turkey, retrospective records of 838 patients defined as cytopathologic result nondiagnostic from thyroid fine needle aspiration biopsies taken in the hospital between years 2012-2016, laboratory, ultrasonography and pathology results were evaluated. Patients whose results cannot be obtained from the archives are excluded from the study; and all of 520 patients aged 18-85 years were included in the study. Nodule size, ultrasonographical characteristics and laboratory results (TSH, sT4, sT3, Anti-Tg, Anti-TPO, PTH, Calcitonin) of the patients were recorded. In addition, if more than one biopsy was taken, the pathologic results and the number of biopsies applied to the same nodule were also included. The relationship among the groups was evaluated statistically. Results: There was no significant relationship between nondiagnostic result and nodule size in our study. In the final pathologic result, there was no significant relationship between the diagnosis and the size of the nodule. It was determined that no macrocalcifications were found in any of the ultrasonographic examinations of the nodules determined to be pathologically malignant. When the biopsy clinics were evaluated, it was seen that the smallest values in the nodule size were in endocrinology and the greatest values were in the nuclear medicine clinic. There was also a significant relationship between the sT3 level and the total number of biopsies taken from the same nodule. There was no significant relationship with other ultrasonographic findings. Conclusion: The ratio of nondiagnostic biopsies to all biopsies was found to be consistent with the literature data. The negative predictive value of macrocalcification in terms of malignancy was found to be high. It was thought that the difference of clinical approach among practitioners might be effective on indications of biopsy of nodules with different sizes.