Karpal tünel sendromunda median sinir ve ulnar sinir kesitsel alanının oran ve farkının tanısal değeri
Diagnostic value of the ratio and difference between median nerve and ulnar nerve cross sectional area in carpal tunnel syndrome
- Tez No: 778333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL BAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ: Biz bu çalışmamızla ultrasonografik olarak pisiform seviyesinde median sinir kesit alanını (CSAp-median), psiform kemik hizasındaki median sinir kesit alanının distal radioulnar eklem hizasındaki median sinir kesit alanına oranı olan şişme oranını (swelling ratio=SR), median sinirin uzun eksen uzunluğunun kısa ekseni uzunluğuna oranı olan düzleşme oranını (flattening ratio=FR), pisiform seviyesindeki median sinir ve ulnar sinir kesitsel alanlarının oranını (MUR) ve farkını(MUD) ölçerek; bu ölçümlerin KTS tanısına katkısını değerlendirmeyi ve elektrodiagnostik bulgularla korelasyonunu araştırmayı amaçladık. GEREÇ YÖNTEM: Bu çalışmaya Şubat 2022- Kasım 2022 tarihleri arasında İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümüne başvuran Karpal Tünel Sendromunu düşündüren semptomları olan ve ENMG'de KTS tanısı kesinleştirilen 54 kişilik hasta grubu (76 el) ile sağlıklı olan 42 kişilik kontrol grubu (75 el) değerlendirildi. Katılımcıların demografik verileri, fizik muayene (nörolojik muayene, Tinel, Phalen, Flick testleri), Boston Karpal Tünel Anketi, el kavrama gücü, sinir iletim çalışması sonuçları araştırmacı tarafından toplandı. Klinik durum, fizik muayene ve elektrofizyolojik inceleme sonuçlarına kör bir araştırmacı tarafından katılımcılara ultrasonografik inceleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:Our aims are in this study to ultrasonographically determine the cross-sectional area of the median nerve (CSAp-median) at the pisiform level, the swelling ratio (swelling ratio=SR), which is the ratio of the cross-sectional area of the median nerve at the level of the psiform bone to the cross-sectional area of the median nerve at the level of the radioulnar joint, the flattening ratio (FR) which is the the ratio of the long axis length of the median nerve to the short axis length of the median nerve, the ratio (MUR) and the difference (MUD) of the median to ulnar nerve cross-sectional area at the pisiform level; we aimed to evaluate the contribution of these measurements to the diagnosis of CTS and to investigate their correlation with electrodiagnostic findings. MATERIAL AND METHODS: In this study, a patient group of 54 patients (76 hands) with symptoms suggestive of Carpal Tunnel Syndrome and the diagnosis of CTS was confirmed in ENMG, and a healthy control group of 42 patients, who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation Department of İKÇÜ Atatürk Training and Research Hospital between February 2022 and November 2022. 75 hands) were evaluated. Demographic data of the participants, physical examination (neurological examination, Tinel, Phalen, Flick tests), Boston Carpal Tunnel Questionnaire, hand grip strength, nerve conduction study results were noted by the researcher. Ultrasonographic examination was performed on the participants by a researcher blinded to the clinical status, physical examination and electrophysiological examination results.