Çınaraltı Mecmuasında Türkçülük
Turkism in Çınaraltı Journal
  1. Tez No: 778334
  2. Yazar: SELDA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dergiler yayımlandıkları dönemin siyasi ve kültürel olaylarına tanıklık etme ve dönemin özelliklerini yansıtma konusunda büyük bir öneme sahiptirler. Bu doğrultuda çalışmamda yayımlandığı döneminin önemli fikir dergisi olan Çınaraltı dergisi incelenmiştir. Çalışmanın giriş kısmında derginin yayımlandığı dönemin siyasal ortamı ele alınmıştır. Daha sonraki aşamada derginin tarihi ve içeriği ele alınarak derginin tanıtımı yapılmıştır. Diğer bölümde ise dergideki Türkçülük-milliyetçilik ile ilgili makaleler irdelenerek derginin Türkçülük ve milliyetçilik anlayışı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Journals have a great importance in witnessing the political and cultural events of the period in which they were published and reflecting the characteristics of the period. In this direction, Çınaraltı journal, which was the important idea journal of the period in which it was published, was examined in my study. In the introduction of the study, the politic environment of the term in which the magazine was discussed. At the next stage, the history and content of the journal were discussed and the journal was introduced. In the other section, the articles on Turkism-nationalism in the journal were examined and the understanding of Turkism and nationalism of Çınaraltı journal was evaluated.