A content analysis on open-mindedness of the IB Language A guide and the Turkish Language and Literature curriculum and associated grade 11 textbook
IB Dil A rehberinin, Türk Dili ve Edebiyatı müfredatının ve 11. sınıf ders kitabının açık fikirliliği: Bir içerik analizi
  1. Tez No: 778332
  2. Yazar: ŞERİFE SÜRÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JENNIE FARBER LANE, DR. HİLAL ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Eğitimde, açık-fikirlilik, öğrenciye eleştirel ve rasyonel düşünme anlamında nitelik kazandırması açısından oldukça önemli bir anlayıştır. Açık-fikirliliğin, özellikle çağdaş eğitim anlayışının bir getirisi olarak, öğrencinin yenilikçi fikirlerde olmasına yönelik bilişsel davranışlarını geliştirmesinde katkısı oldukça büyüktür. Özellikle, 1980'li yıllardan itibaren, eğitimde açık-fikirlilik ilkesinin uygulanmasının önemi literatürde yoğun bir tartışma konusu olagelmiştir. Bu çalışmada, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olan araştırmacı, öğrencilerinin açık fikirlilik gelişimini desteklemekle ilgilenmiştir. IB Dil A: Dil ve Edebiyat Rehberi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Programı'nda açık fikirliliğin açık fikirli yaklaşım doğrultusunda nasıl temsil edildiğini incelemek için içerik analizi yapmıştır. İçerik analizi, açık fikirliliğin beş bileşenini inceleyen kavramsal bir çerçeveye dayanmıştır: kültürel, sosyal, politik, ekonomik ve çevresel. Materyallerin hiçbiri tüm bileşenleri tam olarak kapsamamaktadır ve araştırmacının öğrencilerin açık fikirliliklerini geliştirmelerine yardımcı olmak için ek kaynaklar ve stratejiler belirlemesi gerekecektir.
Özet (Çeviri)
In education, open-mindedness is a fundamental understanding of enabling students to think critically and rationally. The contribution of open-mindedness, especially as a result of the modern education approach, to the development of the cognitive behaviors of the students for innovative ideas is significant. Especially since the 1980s, the importance of applying the principle of open-mindedness in education has been a subject of intense debate in the literature. In the current study, the researcher, who is a Turkish Language and Literature instructor, was interested in supporting the development of her students' open-mindedness. She conducted a content analysis to examine how open-mindedness is represented in the IB Language A: Language and Literature Guide, the Turkish Language and Literature Curriculum in line with the open-minded approach. The content analysis was based on a conceptual framework that examined five components of open-mindedness: culture, social, political, economic, and environmental. None of the materials fully covered all the components and she will need to identify additional resources and strategies to help students develop their open-mindedness.