Hiperpotasemi ile acil servise gelen hastaların ilk tedavi yöntemleri ve tedavi komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the first treatment methods and treatment complications of patients coming to the emergency department with hyperkalemia
- Tez No: 778340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KÜÇÜKCERAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Acil serviste hiperpotasemi saptanan hastalara güncel hiperpotasemi tedavi algoritmasına göre tedavi yapılmaktadır. Hiperpotasemi tedavisi yapılırken potasyumdaki düşme miktarının hastanın özgeçmişine, kullandığı ilaçlara, verilen tedaviye göre oluşan farklılıklar araştırıldı. Çalışmanın diğer amacı tedavi amacıyla verilen insülin sonrasında kan şekeri düşmesini etkileyen faktörler araştırıldı. Yöntem: Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram tıp fakültesi acil servisine Mart 2021-Mart 2022 tarihleri arasında başvuran hiperpotasemisi olan 154 hasta dâhil edildi. Hiperpotasemi ile acil servise gelen hastaların tedavi öncesi ve sonrası K+ daki düşme miktarı 1 mg/dl'den fazla olanlar ile 1 mg/dl'den az olanlar olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmanın diğer amacı ise tedavi sonrası gelişen kan şekerinin düşüp düşmemesine göre iki gruba ayrıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, kullandıkları ilaçlar, komorbiditeleri, verilen tedaviler, laboratuar sonuçları, başvuru şikâyetleri, EKG bulguları, hastane yatış süreleri, acil servis tanıları ve hastane sonlanımları kaydedildi. Gruplar arasında istatistiksel karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Hiperpotasemi saptanan ve çalışmaya alınan hastaların verilen tedavi ile K+'u 1 mg/dl'den fazla düşenler 75(%48,7) hasta olarak bulundu. K+ düşüşü 1 mg/dl'den az olan 79(%48,7) hasta olarak bulundu. Hastaların tedavi sonrası parmakucu kanşekeri sonuçlarına göre kanşekeri düşen 50(%32,5) hasta ve kanşekeri düşmeyen 104(%67,5) hasta olarak bulundu. Hastane içi mortaliteye bakıldığında K+ 1 mg/dl'den fazla düşüşü olan 31(%41,3) hasta tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Patients who are found to have hyperkalemia in the emergency department are treated according to the current hyperkalemia treatment algorithm. In this study, During the treatment of hyperkalemia, the differences in the amount of decrease in potassium according to the patient's history, the drugs used, and the treatment given were investigated. The other aim of the study was to investigate the factors affecting the decrease in blood sugar after insulin given for treatment. Methods: The study included 154 patients with hyperkalemia who applied to the emergency department of Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine between March 2021 and March 2022. Patients who came to the emergency department with hyperkalemia were divided into two groups as those with a decrease in K+ more than 1 mg/dl before and after treatment and those with less than 1 mg/dl. Based on the other purpose of the study, they were divided into two groups according to whether the blood sugar developed after the treatment decreased or not. Age, gender, drugs used, comorbidities, treatments given, laboratory results, admission complaints, ECG findings, length of hospital stay, emergency room diagnoses and hospital outcomes of the patients were recorded. Statistical comparison was made between the groups. Findings: The number of patients who were found to have hyperkalemia and were included in the study, whose K+ decreased more than 1 mg/dl with the treatment given, was found to be 75 (48.7%). There were 79 (48.7%) patients whose K+ decrease was less than 1 mg/dl.According to the results of the fingertip blood glucose values of the patients after the treatment, the number of patients with decreased blood glucose was 50 (32.5%), and the number of patients who did not decrease was 104 (67.5%). Considering the in-hospital mortality, 31 (41.3%) patients with a K+ decrease of more than 1 mg/dl were detected.