Girişimci sermayesinin girişim başarısına etkisi
The effect of entrepreneurial capital on enterprise success
- Tez No: 778351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KAVCAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TAHİRİ MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Girişimcilik, ülkelerin ekonomik büyümesi ve kalkınmasında, toplumsal refahın artmasında oynadığı rolden ötürü gün geçtikçe önemi daha da artan bir kavram haline gelmiştir. Ülkemizde girişimciliğin geliştirilmesi için bazı devlet kurumları, verdiği finansal, yönetimsel eğitimler ve desteklerle girişimcilerin sayısını ve başarı oranlarını arttırmayı hedeflemektedir. Son on yılın ortalama verilerine bakıldığında, ülkemizde yılda açılan 100 işletmeye karşılık 28 işletme kapanmaktadır. Girişim sayılarının az olmadığı ülkemizde, girişimlerin hayatta kalması açısından sorun yaşandığı söylenebilir. Bu verilerden yola çıkarak, çalışmanın temel problemi, girişimlerin başarılı olması için girişimcilerin ne tür kaynaklara (sermayelere) ihtiyacı olduğudur? Bu problemin çözümüne katkı sağlamak amacıyla, bu tezin temel amacı,“girişimci sermaye türlerinden hangisinin girişimlerin başarısı için daha çok olumlu etkiye sahip olduğunu saptayabilmek ve bu konuda öneriler geliştirmek”olarak belirlenmiştir. Bu amaca ulaşabilmek için geriye dönüş hızı ve oranı yüksek olan anket metodu tercih edilmiştir. TR42 bölgesinde (Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli ve Yalova illeri) faaliyet yürüten girişimcilerden anket metodu ile veri toplanmıştır. Elde edilen 407 cevaplandırılmış anket, istatistiksel yöntemler ve araçlarla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, girişim başarısına en fazla etkisi olan sermaye türünün, girişimcinin bireysel insan sermayesi olduğu belirlenmiştir. Sırasıyla girişimcinin finansal sermayesi ve girişimcinin sosyal sermayesinin de girişim başarısı üzerinde olumlu etkisi olduğu saptanmıştır. Ancak bu sermaye türlerinin girişimcinin insan sermayesi üzerindeki olumlu etkisinin, girişimin başarısı üzerindeki olumlu etkisinden daha fazla olduğu söylenebilir. Bu açıdan bakıldığında, incelenen üç bireysel sermaye türü de girişim başarısı için çok önemlidir. Girişimcilik sürecinin desteklenmesinde Devlet kurumlarına başvuranların çoğunluğu (%65,8) destek almıştır. Ancak hiç başvuru yapmayanların oranı (%70,5) çok yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship has become an increasingly important concept due to the role it plays in the economic growth and development of countries and in increasing social welfare. In order to develop entrepreneurship in our country, some state institutions aim to increase the number and success rates of entrepreneurs with financial and managerial trainings and supports. When we look at the average data of the last ten years, 28 businesses are closed compared to 100 businesses opened annually in our country. It can be said that there are problems in terms of the survival of enterprises in our country where the number of enterprises is not low. Based on these data, the main problem of our study is what kind of resources (capitals) entrepreneurs need in order for the enterprises to be successful? In order to contribute to the solution of this problem, the main purpose of this thesis has been determined as“to determine which of the types of entrepreneur's capital has the most positive effect on the success of enterprises and to develop suggestions in this regard”. In order to achieve this aim, the survey method with a high return speed and rate was preferred. Data were obtained from entrepreneurs operating in the TR42 region (Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli and Yalova provinces) by survey method. The obtained 407 answered questionnaires were analyzed with statistical methods and tools. As a result of the analysis, it has been determined that the type of capital that has the most impact on enterprise success is the entrepreneur's individual human capital. It has been determined that the financial capital of the entrepreneur and the social capital of the entrepreneur have a positive effect on the success of the enterprise, respectively. However, it can be said that the positive effect of these types of capital on the human capital of the entrepreneur is more than the positive effect on the success of the enterprise. Seen from this perspective, all three types of individual capital we examined are crucial to enterprise success. The majority (65.8%) of those who applied to State institutions in supporting the entrepreneurial process received support. However, the rate of those who did not apply at all (70.5%) was very high.