Kadınlarda psikolojik yardım almaya ilişkin tutumun öz şefkat ve sosyal damgalanma ile ilişkisi
The relationship between the attitudes to receive psychological help and self-compassion and social stigma in women
  1. Tez No: 778363
  2. Yazar: PELİN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU GÖKMOĞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada kadınlarda psikolojik yardım almaya ilişkin tutumun öz şefkat ve sosyal/toplumsal damgalanma ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini gönüllük esasına göre internet üzerinden katılım göstermiş, 18-60 yaş aralığında olan İstanbul ilinde yaşayan 390 kadın katılımcı oluşturmuştur. Araştırma kapsamında verilerin toplanması hedefiyle Sosyodemografik Form, Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği Kısa Formu, Öz-Duyarlık (Öz Şefkat) Ölçeği ve Psikolojik Yardım Alma Nedeniyle Sosyal Damgalanma Ölçeğinden faydalanılmıştır. Kadınların öz şefkat ile psikolojik yardım alma tutumları arasında anlamlı düzeyde pozitif yönlü korelasyon saptanmıştır. Bunun yanı sıra çalışmada kadınların psikolojik yardım alma tutumu ile öz şefkat değişkeninin öz yargılama, izolasyon, aşırı özdeşleşme ve öz sevecenlik alt bileşenleri arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Kadınların sosyal/toplumsal damgalanma algıları ile psikolojik yardım alma tutumları arasında anlamlı düzeyde negatif yönlü korelasyon saptanmıştır. Kadınların sosyal/toplumsal damgalanma algısı ile öz şefkat değişkeni arasında negatif yönlü anlamlı korelasyonel ilişki saptanmıştır. Bunun yanı sıra öz şefkat ölçeğinin alt boyutları ile sosyal damgalanma algısı arasındaki ilişkilerde incelenmiştir. Öz şefkat ölçeğinin alt boyutlarından izolasyon, aşırı özdeşleşme ve öz yargılama ile sosyal damgalanma algısı arasında pozitif yönlü anlamlı korelasyonlar olduğu sonucuna varılmıştır. Sosyal damgalanma algısının, öz şefkat ve psikolojik yardım almaya ilişkin tutum arasındaki ilişkide aracı değişken olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonucunda katılımcıların yaşlarına, medeni durumlarına, çalışma durumlarına, şimdiye kadar kendileri için herhangi bir psikolojik yardım alıp almama durumlarına, aldıkları yardımın kendilerine yardımcı olma düzeyine ve psikolojik yardım alan tanıdığa sahip olma durumuna göre psikolojik yardım alma tutumlarının anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunurken, katılımcıların psikolojik yardım alma tutumlarının psikolojik yardım alınan meslek grubu açısından anlamlı fark göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between women's attitudes toward seeking psychological help and self-compassion and social/social stigma. The study sample consisted of 390 female participants living in province of Istanbul, aged between 18-60 who participated voluntarily via Internet. To collect data in the context of research, The Socio-Demographic Form, The Attitudes Towards Seeking Psychological Help Scale of Short Form, The Self Compassion Scale and The Scale for Social Stigma due to Psychological Help were used. A significant positive correlation was found between women's self-compassion and their attitude towards seeking psychological help. Additionally, significant negative relationships were found between women's attitudes toward seeking psychological help and subcomponents of self-compassion variables such as self-judgment, isolation, over-identification, and self-compassion. A significant negative association was found between women's perception of social/social stigma and their attitude towards seeking psychological help. A negative and significant correlation was found between women's perception of social/social stigma and the self-compassion variable. The relationships between the sub-dimensions of the self-compassion scale and the perception of social stigma were also examined. It was concluded that there are positive and significant correlations between isolation, over-identification and self-judgment, which are sub-dimensions of the scale of self-compassion, and the perception of social stigma. It was observed that the perception of social stigma was a mediating variable in the relationship between self-compassion and attitudes towards seeking psychological help. As a result of the study, its clearly observed that the attitudes of the participants to receiving psychological help differed significantly depending on their age, marital status, employment status, whether they had ever received psychological help for themselves, the degree of the help they received and the condition of having a friend who received psychological help. It was found that attitudes towards seeking psychological help showed no significant differences with respect to the occupational group that sought psychological help.