Bilgisayar ağları üzerinde sesli mesaj aktarım sistemi tasarımı ve gerçekleştirimi
The Design implementation of a voice-mail system on computer networks
- Tez No: 77839
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAATÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
IV ÖZET Durmaksızın ilerleyen bilgisayar teknolojisinde ortaya çıkan gelişmeler herkesin ilgi odağı olmaktadır. Özellikle, bilgisayar ağları alanı da büyük ölçüde ilgi görmektedir. Bu bağlamda, ağ ortamında geliştirilmekte olan çoklu-ortam uygulamalarının kullanıma sunulması, insanların bilgisayarı, telefon gibi bir iletişim gereci olarak da kullanmalarına olanak sunmaktadır. Günümüzde ağ ortamında ses ya da görüntü ileten audiokonferans/videokonferans türü çoklu-ortam uygulamaları gittikçe yaygınlık kazanmaktadır. Şu anda sözkonusu uygulamaların geliştirme aşamasında olmasına rağmen bir takım VoIP (Voice over IP) iletişim standartların mevcut olduğu söylenebilir(RTP, RTCP, RTSP v.s). Bu çalışma, bilgisayar ağları üzerinden ses iletilmiyle ilgili konuları kapsamaktadır. Bu bağlamda, çeşitli ses kütüklerinin yapıları ve ağ altyapılarıyla ilişkili araştırmalar yapılmış ve ağ üzerinden bir sesli posta (voice mail) sistemi ile bir gerçek zamanlı ses aktarım (VoIP) sistemi tasarlanıp gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The new developments in computer technology, a continuously improving field, became an interesting field for everyone. The compter networks within this framework has a great attraction. In this context, enabling the multimedia applications for network environment makes the computer a communication unit like telephone. Currently, multimedia applications that enable audio or video communications, like audio and videoconferencing, are becoming widespread. Although networked multimedia applications are in an underdevelopment phase, there are already some VoIP(Voice over IP) communication standarts (RTP, RTCP, RTSP etc.) on the market. This study deals with voice communication over computer networks. In this context, researches concerning voice file formats and network infrastructures have been undertaken and as a result, both a Voice-Mail and a real-time Voice over IP (VoIP) systems have been designed and implemented.