Meno's Paradox and the possibility of inquiry
Menon Paradoksu ve soruşturma imkânı
  1. Tez No: 778393
  2. Yazar: MOHAMMAD RAZIQ PANAHEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRYSSI SIDIROPOULOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Platon'un Menon diyaloğunda soruşturmanın mümkün olup olmadığı ile ilgili bir paradoks yer almaktadır. Bu paradoks iki aşamadan oluşmaktadır, ilkinde, Menon'un soruları, bir şey hakkındaki farklı bilgi türlerinin birbiriyle nasıl ilişkili olduğu durumunda soruşturma olanağı hakkındadır, ikincisi ise, Sokrates'in argümanında, bir şeyi bildiğimiz ya da bilmediğimiz halde, onu soruşturamayacağımızı göstermeye çalışılmaktadır. Bu araştırmada, bu iki aşama, birbirinden farklı meseleler olduklarının kanaatindeyim. Meno'nun soruları, bilmekle ilgili Sokrates'in gerekliliklere dayanmaktadır, halbuki Sokrates'in argümanı soruşturmanın mümkün olup olmadığını genel anlamda kastetmektedir. Aynı zamanda, Sokrates'in argümanının farklı şekilleri olduğu ortaya konulmaktadır ki bunlarından bazıları geçerli ve diğerleri geçersizdir. Bu konuları ele almadan önce, Aristoteles, Dominic Scott, ve Gail Fine'ın paradoks ile ilgili görüşleri ve çözümleri de bahsedilmektedir. Bir diğer bölümde, İlhan İnan'ın kavramsal merak teorisi ve merak konusu nesnenin belirlemesi araştırmayı nasıl mümkün kılacağını ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Plato in his Meno puts forward a challenge against the possibility of inquiry. This challenge has two stages, at one, Meno's questions challenge the possibility of inquiry in the case of how different kinds of knowledge about one thing are related to each other, at another, Socrates' argument is supposed to show that either possessing or lacking knowledge about an object entails that one cannot inquire into it. In this study, I present a reading arguing that these two are different challenges; the former is based on strict Socratic requirements on knowing and the latter brings up a puzzle whether inquiry is possible in a general sense. In addition to this, I will analytically discuss and evaluate different possible formulations of Socrates' argument, some are valid while others are invalid. But before discussing these topics, I will present and evaluate the accounts of Aristotle, Dominic Scott, and Gail Fine in terms of how they understand and solve Meno's Paradox. I will also investigate whether and how Ilhan Inan's theory of conceptual curiosity and the specification of the object of one's curiosity can provide any help to the puzzle of the possibility of inquiry in the Meno.