Yerel yönetimlerde çeviri etkinlikleri: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Translation activities in local governments: Example of Istanbul Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 778392
  2. Yazar: İLKAY KIVANÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YURTDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çeviribilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada yerel yönetimlerin uluslararası ilişkiler alanında öne çıkan faaliyetlerinin bir parçası olarak önemi artan çeviri etkinliklerinin amacına uygun ve etkin bir biçimde gerçekleştirilmesi için sunulan çeviri hizmetlerinin incelenmesi, mevcut yapının değerlendirilmesi ve çeviri hizmetlerinde ortaya çıkabilecek sorunların analiz edilmesi gerektiğine inanarak çeşitli kültürlerin bir arada yaşadığı ve dünyanın önde gelen şehirleri arasında yer alan İstanbul ilinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan çeviri hizmetlerinin Skopos teorisi çerçevesinde belgesel kaynak taraması modeline göre incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Translation activities have become extremely important as part of the prominent activities carried out by local governments in the field of international relations. Therefore, it is necessary to examine the translation services offered, evaluate the current structure and analyze the problems that may arise in translation services in order to carry out these translation activities in accordance with their purpose and in an effective manner. In this study, the translation services provided by the Istanbul Metropolitan Municipality, located in the city of Istanbul, where people from different cultures live together and is one of the leading cities in the world, will be analyzed under the Skopos theory and according to the documentary source scanning model.