Azerbaycan âşk destanlarında kahramanın serüveni
Adventure of hero in Azerbaijani love epics
- Tez No: 778418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKİN GULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Destanlar, bir milletin geçmişidir. Asırlardan beri günümüze kadar gelen destanlar, sözlü dönemin bir parçası olduğunu gösterir. Halk arasında yayılan ve anonim olan destanlar yazıya geçiş döneminde de oldukça ilgi görmüştür. Sözlü dönemde halk arasında, farklı ama yakın toplumlar arasında yayıldığı için destanların birden fazla varyantları olabilir. Türk toplumlarında da bu durum böyle olmuş, aynı destanlar, genel olarak benzer olaylar farklı şekillerde işlenmiştir.“Azerbaycan Âşk Destanlarında Kahramanın Serüveni”isimli tez çalışması, 2 ana başlık altında toplanmıştır: I. Bölümde destan kavramı üzerinde durulup, tanımı, özellikleri, sınıflandırılması ve destan hakkında yapılan çalışmalar, farklı kaynaklar incelenmiş ve Azerbaycan halk edebiyatındaki edebi türler açıklanmış ve Azerbaycan destanlarına (kahramanlık ve âşk destanları) yer verilmiştir. II. Bölümde ise Mehmedhüseyin Tahmasip ve Ehliman Ahundov'un“Azerbaycan Destanları 5 ciltte”kitabındaki 32 aşk destanı hakkında bilgiler verilmiş, bu destanlar yapı, izlek ve kahramanın serüveni bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Epics are the history of a nation. The epics that have survived for centuries show that it was a part of the oral period. The epics, which were spread among the people and were anonymous, also attracted a lot of attention during the transition period to writing. There may be more than one variant of the epics since it spread among the people in the oral period and between different but close societies. This was also the case in Turkish societies, the same epics, generally similar events, were handled in different ways. My thesis titled“Adventure of Hero in Azerbaijan Love Epics”is gathered under 2 main headings: In the first chapter, the concept of epic is emphasized, its definition, features, classification and studies about epic, different sources are examined, And in this chapter, these parts are given in general, literary genres in Azerbaijan folk literature are included, literary genres that were formed in Azerbaijan in oral periods and survived until today are included, literary genres that were formed in Azerbaijan oral periods ad survived until today are explained, information about these genres is given and Azerbaijan epics are included. In the second chapter, 32 love epics in Mehmedhüseyin Tahmasip and Ehliman Ahundov's book“Azerbaijan love epics in 5 volumes”were translated into Turkish and information about some of these loe epics was given, it has been evaluated in terms of structure and theme.