İki fazlı sistemde süspande ve tutuklanmış mikroorganizmalarla ksilanaz üretimi
Production of xylanase in two-phase system using suspended and immobilized microorganisms
- Tez No: 77843
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF KOLANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, sıvı ikili faz sisteminde Cellulomonas flavigena kullanılarak ksilanaz enziminin üretimi ve optimizasyonu çalışıldı. Farklı üretim ortamlarında enzim üretimi ve optimizasyonu incelendi. Bu ortamlar; serbest üreme ortamı, üreme ortamına uygulanmış sıvı ikili faz sistemi, yalnız polietilen glikol ve yalnız dekstran içeren tek faz sistemleridir. Çalışma iki bölümden oluştu; Birinci bölümde ticari ksilanaz enziminin polietilen glikol ve dekstran içeren sıvı ikili faz sisteminde optimizasyonu için kültürel parametreleri çalışıldı. Sonuç olarak elde ettiğimiz parametreler şunlardır: pH 5, 21°C, 0.2g/10ml sübstrat konsantrasyonu ve 0,01g/ml enzim konsantrasyonu. Çalışmanın ikinci bölümünde ise tek faz ve sıvı ikili faz sistemlerinde Cellulomonas flavigena bakterisi kullanılarak enzim üretimi çalışıldı. Elde edilen veriler daha kısa inkübasyon sürelerinde tek faz sistemlerine göre sıvı ikili faz sisteminde enzim aktivitesinin ve indirgen şeker miktarının fazla olduğu ve üretim sürecinde ürünün saflaştırıldığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, we studied the optimization and the production of xylanase enzyme by using Cellulomonas flavigena in an aqueous two phase system. We searched 4 kinds of environment for production; free system, modified aqueous two phase sytem, the system only included polyethylene glycol and the system only included dextran. Our study has two parts. In the first part some cultural parameters were optimized for the maximal enzyme partition in aqueous two phase system. These conditions were as follows: 21°C, pH 5, 0,2 g/10ml substrate concentration and 0,01 g/ml enzyme concentration. In the second, we studied the enzyme production in free and aqueous two phase systems. Our results shows that, the enzyme activity and the amount of product is higher in aqueous two phase system than free systems in shorter incubation period.