Yumuşak güç bağlamında Türkiye'de uluslararası kültür enstitüleri
International culture institutes in Turkiye in the context of soft power
- Tez No: 778435
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
19. yüzyılda Alliance Française ve Dante Alighieri Cemiyeti ile ilk uygulamaları başlayan hükümet destekli uluslararası kültür enstitüleri 21. yüzyıla gelindiğinde ülkelerinin yumuşak güçlerinin önemli bir enstrümanı hâline gelmiştir. Önceleri uluslararası alanda sürdürülen kültürel tanıtım faaliyetlerine ve dil eğitimine yeterince önem vermeyen, bunun yerine sadece sert güce yatırım yapan ülkeler bile içinde bulunduğumuz çağda yumuşak gücün öneminin farkına varmıştır. Buradan hareketle günümüz küresel neo-liberal dünyasında bir ülkenin maddi ve beşerî kaynak ayırıp neden kendi dilini, kültürünü, sanatını diğer ülkelere anlatma gereği duyduğu bu çalışmanın sorunsalıdır. Bu bağlamda tezin amacı, literatürdeki yumuşak güç kavramından faydalanılarak uluslararası kültür enstitülerinin Türkiye'deki rol ve işlevlerini ortaya koymaktır. Çalışmada, bu enstitülerin kuruluş amaçları, politikaları ve faaliyetleri incelenmektedir. Böylelikle söz konusu enstitülerin varoluşsal işlevlerinin ve üstlendikleri rollerin anlaşılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada veri toplamak için literatür taramasının yanı sıra nitel araştırma yönteminin bir başka tekniği olan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeden faydalanılmıştır. Elde edilen verilerden hareketle uluslararası kültür enstitülerinin hedef ülkelerin vatandaşlarını kendi ülkelerinin lehine etkileme, onların kalplerini kazanma, onlara karşı sempati ve olumlu imaj oluşturma amaçlarıyla kendi ülkelerinin dilinden sanatına kadar cezbedici bütün kültür araçlarından faydalanma biçimleri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Government-supported international cultural institutes, the early examples of which were seen in the 19th century with the Alliance Française and the Dante Alighieri Society, have become an important instrument of the soft powers of their countries in the 21st century. Even the countries that did not give enough importance to cultural promotion activities and language education that were carried out in the international arena, instead investing only in hard power, have realized the importance of soft power in the present age. From this point of view, the reason why a country needs to introduce its language, culture, and art and allocate material and human resources to other countries in today's global neo-liberal world is main point of the study. In this context, the aim of the thesis is to reveal the role and functions of international cultural institutes in Turkiye by making use of the concept of soft power in the literature. In this study, the aims, policies, and activities of these institutes are examined. Thus, it is aimed to understand the existential functions and roles of these institutes. In this study, besides literature review, semi-structured in-depth interview, which is another technique of qualitative research method, was used to collect data. Based on the data obtained, the ways in which international cultural institutes benefit from all attractive cultural tools, from the language of their own country to the arts, with the aim of influencing the citizens of the target countries in favor of their own countries, winning their hearts, creating sympathy and positive image were revealed.