Yugoslavya coğrafyasında karşılaştırmalı bir perspektiften Türkiye, Rusya ve Çin'in yumuşak güç politikaları
Soft power policies of Türkiye, Russia and China from a comparative perspective in the geography of Yugoslavia
  1. Tez No: 862999
  2. Yazar: NIKOLINA KUNIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu tez çalışmasında, Yugoslavya coğrafyasında Türkiye Çin ve Rusya'nın izledikleri dil ve kültür politikaları karşılaştırmalı bir perspektiften incelenmiştir. Bu gerçekleştirilirken sadece söz konusu ülkelerin dil ve kültür enstitüleri dikkate alınmıştır. Buna ek olarak, bu ülkelerin yumuşak güç politikaları karşılaştırılmalı bir biçimde değerlendirildiği için hangi ülkenin bahis konusu rekabette öne çıktığı net bir şekilde anlaşılmıştır. Yugoslavya'nın dağılmasından sonra ortaya çıkan devletler (Sırbistan, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Hırvatistan, Karadağ ve Slovenya) dış güçler açısından yeni nüfuz alanlarının meydana gelmesine neden olmuştur. Bu bağlamda her üç ülke de Yugoslavya coğrafyasında ortaya çıkan yeni devletlere nüfuz etme gayesi gütmüştür. Çalışma, bu nüfuz mücadelesinin gelişimine ve günümüzdeki sonuçlarına ışık tutmayı hedeflemektedir. Bu tez çalışmasında, 2000 yılından sonraki döneme odaklanılmıştır. Yugoslavya'nın dağılmasından sonra silahlı mücadelenin 2000'li yılların başında son bulması ve barışın tesisi, bu tarihin belirlenmesinde etkili olmuştur. İkinci olarak, her üç aktörün de kültür ve dil politikalarına nispeten geç bir dönemde (2000'li yıllarda) başlaması örnek olayların seçilmesinde belirleyici olmuştur. Bu minvalde Yunus Emre Enstitüsü (Türkiye), Konfüçyüs Enstitüsü (Çin) ve Rus Dünyası Vakfı (Rusya) faaliyetleri derinlemesine incelenmiştir. Çalışmada karşılaştırmalı saha çözümlemesi yöntemi tercih edilmiştir. Bu maksatla geniş bir saha araştırması gerçekleştirilmiş ve tezde ortaya koyulan hipotezlerin sınanmasını sağlayan birincil verileri temin eden çeşitli mülakatlar yapılmıştır. Mülakatlarda, açık uçlu sorular temelinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu mülakatlardan elde edilen veriler çalışmanın iddilarının temel dayanağını oluşturmuştur. Bunun yanı sıra sahadan elde edilen veriler yazın taramasıyla desteklenmiştir. Bu yöntemin seçilmesinin amacı, bölgede dil ve kültür politikaları izleyen üç ülkenin, faaliyetlerinin sonuçlarının bölgeden bölgeye değiştiğini göstermeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the language and cultural policies followed by Turkey, China, and Russia in the ex-Yugoslavia were examined from a comparative perspective. During the preparation of the thesis, only the language and cultural institutes of the countries in question were taken into consideration. In addition, since the soft power policies of these countries were evaluated comparatively, it was clearly understood which mentioned country stood out in the competition. The states that emerged after the dissolution of Yugoslavia (Serbia, Bosnia and Herzegovina, North Macedonia, Montenegro, Croatia, and Slovenia) led to a new areas of influence for the external powers. In this context, all three countries aimed to dominate the new states that emerged in the ex-Yugoslavia. The study aims to shed light on the development and current consequences of this struggle for influence. This thesis focuses on the period after 2000's. Following the dissolution of Yugoslavia, the end of the armed struggle in the early 2000's and the establishment of peace were effective in selecting in these cases. Secondly, the fact that all three actors started their cultural and language policies in a relatively late period (in the 2000's) was decisive in determining the period under review. Yunus Emre Institute (Turkey), Confucius Institute (China) and Russian World Foundation (Russia) were the main institutions whose activities were examined in depth. Comparative field analysis was preferred as the method of the study. For this purpose, an extensive field research was conducted and various interviews were carried out to provide primary data supporting the claims made in the thesis. A semi-structured interviews were conducted by adopting open-ended questions. The data obtained from these interviews formed the basis to test the study's hypothesis. In addition, the data gethered from the field were supported by a literature review. The purpose of choosing this method is to try to show that the results of the activities of the three countries that follow language and cultural policies on the territory of the former Yugoslavia vary from region to region.