Kamu yararına bağlılığın iş tatmini ile ilişkisinde kişi-örgüt uyumunun aracı değişken rolü
The mediating role of person-organization fit in the relationship of commitment to public interest and job satisfaction
  1. Tez No: 778442
  2. Yazar: METİN GÜRSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKMEN TAŞER AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın temel amacı kamu hizmetlerinin verimli ve etkin bir biçimde gerçekleştirilmesinde büyük öneme sahip olan kamu personellerinin kamu yararına bağlılık, iş tatmini ve kişi-örgüt uyumlarını ortaya koymak ve bu kavramların birbirleriyle ilişkilerini inceleyip bir model geliştirmektir. Bu amaçtan hareketle çalışmada fiziki (kağıt-kalem) ve online olmak üzere toplam 333 kamu çalışanına anket uygulanmış ve kamu çalışanlarının kamu yararına bağlılık ile iş tatmini ilişkisinde kişi-örgüt uyumunun aracı etkisinin yönü ve gücü ortaya konulmuştur. Bu çerçevede kamu yararına bağlılık ile iş tatmini arasında pozitif, kamu yararına bağlılık ile kişi-örgüt uyumu arasında pozitif, kişi-örgüt uyumu ile iş tatmini arasında pozitif bir ilişik olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra kamu yararına bağlılık ile iş tatmini ilişkisinde kişi-örgüt uyumunun aracı değişken etkisinin olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the commitment to public interest, job satisfaction and person-organization fit of public personnel, which are of great importance in the productive and effective performance of public services, and to examine the relationships between these concepts and develop a model. For this purpose, a total of 333 public employees, both physical (pencil-paper) and online, were surveyed in the study. The impact of person-organization fit in the relationship of public employees commitment to the public interest and job satisfaction was revealed. As a result of survey, it has been observed that there is a positive relationship between commitment to the public interest and job satisfaction,a positive relationship between commitment to the public interest and person-organization fit, and a positive relationship between person-organization fit and job satisfaction. Additionally, it has been found that person-organization fit has a mediating effect on the relationship between commitment to the public interest and job satisfaction.