Prostat kanseri tanısında 6, 10, 12 ve 16 korprostat biyopsi şemalarının etkinliği ve alınmasıgereken optimal kor sayısının araştırılması
The efficiency of 6, 10, 12 and 16 core prostate biopsy schemes and the optimal number of core required in the diagnosis of prostate cancer
- Tez No: 778441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ALTINEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Prostat kanseri tanısı amacıyla yapılan prostat biyopsilerinde optimal kor sayısı ve korların yerleşimi hala tartışma konusudur. Burada amaç optimal kor sayısını kullanarak tanı koyulan hasta oranını arttırmanın yanında, klinik önemsiz prostat kanseri oranında artmaya sebep olmamaktır. Bu çalışmada 16 kor biyopsi yapılarak prostat kanseri tanısı konulan hastalarda 6, 10, 12 ve 16 kor biyopsi içeren biyopsi şemalarının prostat kanserini yakalamadaki etkinliği araştırılmıştır. Ocak 2003-Temmuz 2009 tarihleri arasında kliniğimizde1559 hastaya TRUS eşliğinde prostat biyopsisi yapılmıştır. Çalışmaya 16 kor biyopsi yapılan 1165 hasta dahil edilmiştir. Hastalar total PSA seviyelerine göre 5 gruba ayrılmıştır: Grup 1:PSA 0-4 ng/ml, Grup 2: PSA 4-10 ng/ml, Grup 3: PSA 10-20ng/ml, Grup 4: PSA 20-30 ng/ml, Grup 5: PSA >30 ng/ml. 6,10,12 ve 16 kor prostat biyopsi şemalarının bu hasta gruplarında prostat kanseri yakalama oranları hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Hastaların ortalama yaşı 64,4±7,4 olarak hesaplanmıştır. Ortalama prostat hacmi 49,8±29,01ml olarak bulunmuştur. 16 kor Prostat biyopsisi yapılan 1165 hastadan 266 (%22)'sında prostat kanseri tespit edilmiştir. Pozitif biyopsi oranı 1. grupta %14, 2. grupta %17.8, 3.grupta %25.6, 4.grupta %39.7, 5.grupta %47,9 olarak gerçekleşmiştir. 16 kor biyopsi ile tanı koyulan 266 hastadan, 6-kor biyopsi şemasıyla 212 (%79,7) hastada, 10-kor biyopsi şemasıyla 247 (%92,8) hastada, 12- kor biyopsi şemasıyla 237 (%89,1) hastada prostat kanseri yakalanmıştır. 6 kor (sekstant) şemanın prostat kanseri yakalama oranı diğer gruplardan anlamlı olarak düşüktür (p0,05).
Özet (Çeviri)
The optimal number and location of cores in prostate biopsies for diagnosis of prostate cancer is stil a matter of debate. The aim is to increase the ratio of diagnosed patients by using optimal core number, but on the other hand not increasing the clinically insignificant prostate cancer ratio. In this study, the efficiancy of 6,10,12 and 16 core biopsy schemes has been evaluated in patients who were diagnosed to have prostate cancer with a 16 core biopsy scheme. TRUS guided prostate biopsy was done on 1559 patients between January 2003 and July 2009. 1165 patients who had a 16 core biopsy were included in the study. Patients were divided into 5 groups according to their PSA levels. Group 1: PSA 0-4 ng/ml, Group 2: PSA 4-10 ng/ml, Group 3: PSA 10-20ng/ml, Group 4: PSA 20-30 ng/ml, Group 5: PSA >30 ng/ml. Prostate cancer detection rate of 6,10,12 and 16 core biopsy schemes in these patients groups were evaluated and copared. The mean age of patients were calculated to be 64,4±7,4. The mean prostate volume was 49,8±29,01ml. Prostate cancer was diagnosed in 266 of 1165 patients (22%) who had a prostate biopsy. Positive biopsy rate in group 1,2,3,4 and 5 were found to be 14,2%, 17,8%, 25,6%, 39,7% and 47,9%, respectively. Of the 266 patients diagnosed with a 16 core biopsy, prostate cancer was diagnosed in 212(79,7%), 247(92,8%) and 237(89,1%) patients using a 6 core, 10 core and 12 core biopsies respectively. The prostate cancer detection rate of 6 core (sextant) biopsy was significantly lower than the other groups (p0,05).