400 hastada konvansiyonel sextant biyopsi şeması ile 16 kor-lateralize edilmiş prostat biyopsi şemalarının kanser yakalama oranlarının karşılaştırılması
Comparision of cancer detection rates of sextant and 16 kor-lateralized prostate biopsy schemes in 400 patients
  1. Tez No: 778443
  2. Yazar: BERK KARATAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN MERT ALTINEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
Amaç; Birçok çalışmada prostat kanserinin yakalanması açısından ultrason eşliğinde sextant prostat biyopsisinin yetersiz olduğu gösterilmiştir ve bu biyopsi şemasının kullanılmasıyla klinik olarak önemli olan birçok kanser atlanabilmektedir. Bu çalışma konvansiyonel sextant biyopsi şeması ile 16 kor-lateralize edilmiş prostat biyopsi şemalarının kanser yakalama oranlarını karşılaştırmayı amaçlamıştır. Ocak 2003 ile Nisan 2004 arasında ortalama yaşı 64.1‡7.9, ortalama PSA değeri 10,8‡8,3 olan ve prostat volümü 30cc üzerinde olan 400 hastaya 16 kor prostat biyopsi şeması ile ultrasonografi eşliğinde prostat iğne biyopsisi yapıldı. Bu sema 6 sekstant kor ve her iki tarafta 5'er tane uzak lateral kor'dan oluşmaktaydı. 400 hastanın 101'inde (%25.2) prostat kanseri saptandı. Sekstant biyopsiler 101 kanser vakasının 78'ini (%77.2)) tespit ettiler. Uzak lateral biyopsiler ise 101 prostat kanseri vakasının 95'ini (%94) doğru olarak teşhis etti. Sekstant kor'ların her iki yanına 5'er tane uzak lateral biyopsi eklenmesi kanser yakalama oranını %22,8 arttırdı (78 vakadan 101 vakaya), bunun yanında sekstant biyopsiler alınmasaydı prostat kanser yakalama oranı sadece %5.9 oranında azalacaktı (101 kanser vakasından 95 kanser vakasına). Prostat kanser tespitinde 16 kor-lateralize prostat kanseri şeması konvansiyonel sekstant şemadan daha üstündür. Sekstant şemaya uzak lateral biyopsilerin eklenmesi kanser yakalama oranını anlamlı derecede yükseltir ve bu uygulama şiddetle önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Many studies have revealed that ultrasound guided sextant biopsy of the prostate is insufficent in terms of cancer detection, and many clinicilaly significant cancers may be missed with this biopsy scheme.This study compares the cancer detection rates of conventional sextanr and 16 core-lateralized prostate biopsy schemes. Between January 2003 and April 2004, 400 patients with a mean age of 64.1‡7.9, mean tPSA of 10,8‡8,3 and having prostates larger than 30cc were biopsied with a 16-kor prostate biopsy scheme consisting of 6 sextant cores and 5 far lateral cores on each side. 101 (%25,2) out of 400 patients were diagnosed to have prostate cancer.Sextant biopsies detected 78 (%77,2) of the 101 cancer cases. Far lateral biopsies correctly diagnosed 95 (%94) of the 101 cancer cases. Adding 5 far lateral cores on each side of the sextant cores increased cancer detection rate by %22,8 (from 78 cancer cases to 101 cases), while omitting sextant cores would reduce the cancer detection rate only by %5,9 (from 101 cancer cases to 95 cases). 16-core lateralized prostate biopsy scheme is superior to conventional sextant scheme in detection of prostate cancer. Adding far lateral cores to the sextant scheme significantly inreases cancer detection rate, and is strongly recommended.