Corporate governance and financial distress: Global evidence, macroeconomic governance factors, and distress duration
Kurumsal yönetim ve finansal sıkıntı: Küresel kanıtlar, makroekonomik yönetişim faktörleri ve sıkıntı süresi
- Tez No: 778493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YILMAZ, PROF. DR. VESİLE MİNE ULUBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışma, küresel, gelişmiş ve yükselen piyasalar örneklemlerinin karşılaştırmalı analizleri yoluyla kurumsal yönetim mekanizmalarının ve sahiplik yapılarının finansal sıkıntı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Ayrıca, makroekonomik yönetişim faktörlerinin ve sıkıntı süresinin analiz edilen ilişkiler üzerinde etkileri de incelenmiştir. Sonuçlar, 2006 ve 2019 yılları arasında 23 gelişmiş ve 27 gelişmekte olan ülkeden 6.539 firma ve 49.950 firma yılını içeren kapsamlı bir örnekleme dayanmaktadır. Sistematik hata ve içsellik olasılıkları, kapsamlı testlerle ortadan kaldırılmıştır. Çalışma, ilk olarak, yönetim kurulu büyüklüğü ve bağımsızlığı, genel müdür ikiliği, sahiplik konsantrasyonu, kurumsal ve stratejik blok hissedarlarının finansal sıkıntının önemli belirleyicileri olduğunu, ancak etkilerinin piyasalar arasında farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. İkincisi, yönetim kurulu yapısına ilişkin ek analizler, bağımsız yönetim kurulu üyelerinin, ikili genel müdürün olumsuz eylemleri üzerinde hafifletici etkileri olduğunu göstermektedir. Üçüncüsü, kurumsal yönetim ve sahiplik etkileri, değişen makroekonomik yönetişim koşullarına göre farklılık göstermektedir. Özellikle, ülkelerin yatırımcı koruma seviyeleri ve alacaklı hakları, kurumsal yönetimin finansal sıkıntı üzerindeki tesirini etkilemektedir. Dördüncüsü, sıkıntı süresi, kurumsal yönetim ve sahiplik yapılarının finansal sıkıntı üzerindeki tesirini etkilemektedir. Firmalar ardışık yıllar boyunca sıkıntılı kaldıkça, bazı kurumsal yönetim ve sahiplik değişkenlerinin etkileri değişmeye başlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of corporate governance mechanisms and ownership structures on financial distress through comparative analyses of the global, developed, and emerging market samples. Additional emphasis is given to the effects of macroeconomic governance factors and distress duration on the analyzed relationships. The results are based on a comprehensive sample of 6,539 firms and 49,950 firm-years from 23 developed and 27 emerging countries between 2006 and 2019. Sampling bias and endogeneity concerns are eliminated with detailed tests. The study finds that board size, board independence, CEO duality, ownership concentration, institutional blockholders, and strategic entity blockholders are significant determinants of financial distress, yet their effects differ across markets. Second, additional analyses of board structure show that independent board members have mitigating effects on dual CEO's distress-increasing actions. Third, the effects of corporate governance and ownership attributes differ under varying levels of macroeconomic governance conditions. Specifically, levels of country investor protection and creditor rights significantly affect the impact of firm-level governance on financial distress. Fourth, distress duration influences the impacts of corporate governance and ownership attributes on financial distress. As firms remain distressed for consecutive years, effects of some governance and ownership variables begin to change, findings validated by the tracing of selected distressed firms.