The effect of Covid 19 pandemic on earnings management in companies listed on BİST
BIST'te kayıtlı şirketlerde Covid 19 salgınının kazanç yönetimine etkisi
  1. Tez No: 868103
  2. Yazar: ROMAİSSA CHADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÇÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, Borsa Istanbul'da (BIST) işlem gören şirketler arasında COVID-19 pandemisinin kazanç yönetimi (KY) uygulamaları üzerindeki etkisini incelemektedir ve Türk ekonomisinin küresel krize yanıtına odaklanmaktadır. KY düzeyini ihtiyari tahakkuklar aracılığıyla ölçmek için, değiştirilmiş Jones Modeli (1995) kullanarak, 2018 ile 2021 yılları arasındaki pandemi öncesi ve sonrası dönemleri analiz edilmiştir. Bağımsız değişken covid 19 yanı sıra bu çalışmada kullanılan Kontrol değişkenleri arasında denetim kalitesi, yönetim kurulunun cinsiyet kompozisyonu, piyasadaki yıl sayısı, kurumsal yönetim ve finansal durum bulunmaktadır. Regresyon analizi, pandemi ile kazanç yönetimi (KY) arasında önemli ilişkilerin olduğunu ortaya koymaktadır ve anlamlı ilişki yoktur hipotezini reddetmektedir. Denetim kalitesi, KY'yi olumlu yönde etkilemektedir, ancak piyasada geçen yıllar ve finansal sıkıntılar negatif olarak ilişkilendirilmiştir; bu da, kurumsal şirketlerin kriz dönemlerinde manipülatif uygulamalara daha az eğilimli olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the impact of the COVID-19 pandemic on earnings management (EM) practices among companies listed in the Borsa Istanbul (BIST), focusing on the Turkish economy's response to the global crisis. By employing a modified Jones model (1995) to proxy EM levels through discretionary accruals (DA), we analyze pre- and post-pandemic periods from 2018 to 2021. Control variables include audit quality, gender composition of the management board, years in the market, corporate governance, and financial state. Regression analysis reveals significant relationships between the pandemic and earnings management (EM), rejecting the null hypothesis of no significance. Audit quality positively influences EM, while years in the market and financial distress negatively associate with it, suggesting established companies are less prone to manipulative practices during crises.