Kurumsal yönetim uygulamalarının işletmelerin finansal performansı üzerine etkileri: BIST'da işlem gören imalat sanayi işletmeleri üzerine bir araştırma
Impact of corporate governance practices on financial performances of companies: An application on manufacturing companies traded in BIST
- Tez No: 391196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TOPAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu araştırmanın amacı; Borsa İstanbul'da (BİST) hisse senetleri işlem gören işletmelerin kurumsal yönetim uygulamalarının finansal performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada 2002-2012 yılları arasında Borsa İstanbul'da kesintisiz olarak işlem gören 136 imalat sanayi işletmesinin verilerinden yararlanılmaktadır. Araştırmada kurumsal yönetim uygulamaları olarak; işletmelerin yönetim kurullarına ve sahiplik yapılarına ilişkin değişkenler kullanılmıştır. Performans ölçütleri olarak ise; muhasebe ve piyasa esaslı performans göstergelerine ve finansal başarısızlık göstergesine yer verilmiştir. Araştırmada panel veri analizi kullanılmış ve Beck-Katz (1995) tarafından geliştirilen dirençli tahminci tercih edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda yönetim kurulu büyüklüğü ve kadın yönetim kurulu üye sayısı ile varlık karlılığı arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca CEO sahiplik ve yabancı yatırımcı sahiplik seviyesi arttıkça Tobin's q oranının da arttığı belirlenmiştir. Buna karşın yönetim kurulu sahiplik seviyesinin artması işletmelerin finansal başarısızlık riskini azaltmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular; yatırımcılar, araştırmacılar, finansal düzenleyiciler ve işletmelerin üst yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the impact of corporate governance practices on financial performances of companies traded in Borsa Istanbul (BIST). The study made use of data of 136 firms continuously active in BIST manufacturing industry between 2002 and 2012. As for corporate governance practices, variables related to board structures and ownership structures of companies have been utilized in the study. Accounting-based and market-based performance indicators and financial distress indicator have been taken into account as performance criteria. In the study, panel data analysis was used and robust estimator developed by Beck-Katz(1995) was preferred. As a result of analyses, positive correlation between board size, number of female directors and return on assets was found. In addition, it was observed that as level of CEO ownership and foreign ownership increase, Tobin's q rate increases at the same time. After all, increasing level of managerial ownership makes risk of financial distress decrease. Findings of the research are important for investors, researchers, executives of business and people who makes financial adjustment.