Isfahan and Istanbul in the early seventeenth century: Masjed-e Shah and Sultan Ahmed complexes
Erken on yedinci yüzyılda Isfahan ve Istanbul: Mescid-i Şah ve Sultan Ahmed külliyeleri
  1. Tez No: 778497
  2. Yazar: DAMLA GÜRKAN ANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KAFESCİOĞLU ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 822
Özet
Bu tez, on yedinci yüzyılın başlarında İstanbul ve İsfahan'da, iki rakip hükümdar I.Ahmed (s.1603–1617) ve I. Abbas (s.1587–1629) tarafından yaptırılan Sultan Ahmed ve Mescid-i Şah külliyelerinin kentsel, mimari ve törensel oluşumlarını incelemektedir. Bu çalışmada, siyasi, dini ve askeri bir çekişme döneminde inşa edilen söz konusu külliyeler, patronlarının benzer emperyal ajandaları ve mezhep politikalarını anıtsal mimari ve tiyatral ritüellik aracılığıyla birbirlerinin temsilcileri de dahil olmak üzere farklı izleyicilere gösteren platformlar olarak kavramsallaştırılmaktadır. Çalışmanın temel tezine göre iki rakip sarayda hakim benzer dini-siyasi cereyanların yanı sıra dönemin ortak kentsel, mimari ve estetik akımları, mimari ihtişam, abartı, tezyînî şaşaa ve mezhep vurgusu ile anılan bu cami külliyelerinin benzeşmesinde önemli rol oynamıştır. Disiplinler arası bir yakşalımla tarih biliminin yöntemlerini mimarlık tarihi ve kültür tarihininkilerle harmanlayan bu çalışma, mimari bulguların yanı sıra pek çok metinsel kaynak ve arşiv belgesine dayanmaktadır. Erken on yedinci yüzyılda Safevi ve Osmanlı başkentlerinde inşa edilmiş iki Cuma camii külliyesini karşılaştırmalı ve bağlantılı biçimde araştıran ilk kapsamlı çalışma olarak Safevi ve Osmanlı mimari kültürleri üzerine karşılaştırmalı literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the urban, architectural, and ceremonial formations of the Sultan Ahmed and Masjed-e Shah complexes, erected in early seventeenth-century Istanbul and Isfahan by rival monarchs, Ahmed I (r.1603–1617) and Abbas I (r.1587–1629) respectively. This study conceptualizes these Friday mosque complexes as platforms manifesting their patrons' comparable imperial agendas and analogous confessional policies through monumental architecture and theatrical rituality to different audiences, including each other's representatives. It argues that besides corresponding religio-political flows at two rival courts, shared urbanistic, architectural, and aesthetic currents of the era played a significant part in their convergence as mosque complexes characterized by architectural grandeur, extravagance, decorative splendor, confessional ethos, and theatrical rituality. Combining the methods of architectural history with those of social and cultural history, this thesis delves into various textual and archival sources besides architectural evidence. It contributes to the comparative literature on the Safavid and Ottoman architectural cultures by presenting the first comprehensive comparative and connected analysis of two contemporary Friday mosque complexes erected in the Safavid and Ottoman capitals in the early seventeenth century.