Ortaokul fen bilimleri öğretmenlerinin değişken türlerini öğretmeye yönelik pedagojik alan bilgisi
Middle school science teachers' pedagogical content knowledge for teaching the types of variables
- Tez No: 778517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, fen bilimleri öğretmenlerinin değişken türlerinin öğretimine ilişkin pedagojik alan bilgilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bir nitel tarama çalışması olarak geliştirilen bu araştırmada fen bilimleri dersi öğretmenlerine araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış mülakat uygulanmıştır. Mülakat öğretmenlerle karar verilen gün ve saatlerde ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınarak internet üzerinden görüntülü ve sesli olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, amaçlı örnekleme türlerinden olan maksimum çeşitlilik örnekleme ile seçilen devlet ortaokulları, devlet imam hatip ortaokulları ve özel okullarda görev yapmakta olan kıdem yılları farklı on sekiz fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış mülakat verilerinden elde edilen veriler temaları tanımlayabilmek adına dönüşlü tematik analiz ile analiz edilmiştir. Dönüşlü tematik analiz ile veri setleri incelenerek kod, alt tema ve temalar oluşturulmuştur. Fen bilimleri öğretmenlerinin, değişkenlerin öğretimine ilişkin kullandıkları stratejiler öğretmenlerin bulundukları okul türüne göre ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda, fen bilimleri öğretmenlerinin genel anlamda değişkenlerin öğretimine yönelik alan bilgisine sahip olduklarını, ancak bazı tanımları tam olarak ifade edemedikleri görülmüştür. Öğretmenlerin değişkenler hakkında alan bilgisine sahip olmasının yanı sıra pedagojik bilgilerinde yani öğretim yöntemlerinde eksikler olabileceği gözlenmiştir. Ayrıca fen bilimleri öğretmenleri, bulundukları okul türüne göre de farklı pedagojik bilgiye sahip olabilmektedir. Fen bilimleri öğretmenlerinin değişkenlerin öğretimi konusundaki pedagojik alan bilgilerinin geliştirilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to study the knowledge of science teachers about the pedagogical content of control of variables. In this survey research, a semi-structured interview is conducted with science teachers. The interview is held on a date agreed upon with other teachers and is recorded and streamed over the internet. The sample of the research consists of eighteen different teachers who are selected with maximum variation sampling and have varying years of seniority working in public secondary schools, public imam hatip secondary schools, and private schools. The data obtained from the semi-structured interview is analyzed with reflexive thematic analysis to identify the themes. Codes, sub-themes, and themes were created by examining the data sets with reflexive thematic analysis. Strategies used by science teachers regarding the teaching of variables were examined in detail according to the type of school the teachers were in. As a result of this research, it was seen that science teachers generally have content knowledge about the teaching of variables, but they could not fully express some definitions. It has been observed that teachers may have deficiencies in their pedagogical knowledge, that is, in teaching methods, as well as having content knowledge about the variables. In addition, science teachers may have different pedagogical knowledge according to the type of school they are in. It is suggested that science teachers' pedagogical content knowledge on teaching variables should be improved.