Poisson regresyon çözümleme teknikleri
Poisson regression analysis methods
  1. Tez No: 77852
  2. Yazar: İLKNUR ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET Çalışmada, Poisson dağılımının ortalama ve varyansının eşit olma özelliğinin sağlanamaması sonucunda ortaya çıkan yayılım durumunda, genelleştirilmiş Poisson regresyon, kısıtlanarak genelleştirilmiş Poisson regresyon ve karışık Poisson regresyon modelleri incelenmiştir. Amaç, karışık Poisson regresyon modellerinin parametre kestirimlerinin bulunmasında kullanılan yan olabilirlik / moment yönteminin, genelleştirilmiş ve kısıtlanarak genelleştirilmiş Poisson regresyon modellerinin parametre kestirimlerinin elde edilmesinde de kullanılabileceğinin gösterilmesi ve zooloji verilerine uygulanmasıdır. İkinci Bölüm' de, öncelikle Poisson, değiştirilmiş güç serileri, genelleştirilmiş Poisson, kısıtlanarak genelleştirilmiş Poisson ve karışık Poisson dağılımları tanıtılmıştır. Aynı bölüm içerisinde, genelleştirilmiş doğrusal modeller, Poisson regresyon, genelleştirilmiş ve kısıtlanarak genelleştirilmiş Poisson regresyon, karışık Poisson regresyon (negatif binom regresyon ve Poisson ters Gaussian regresyon) modelleri incelenerek, parametre kestirim yöntemleri, uyum iyiliği ölçütleri ve artıklar konusunda bir derlemenin sunulduğu genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü Bölüm'de, yarı olabilirlik / moment yönteminin genelleştirilmiş ve kısıtlanarak genelleştirilmiş Poisson regresyon modellerinin parametre kestirimlerinin elde edilmesinde de kullanılabileceği gösterilerek, uyum iyiliği ve artık benzeri ölçütler verilmiştir. Parametrelerin yarı olabilirlik / moment kestirimlerini elde etmek amacıyla Windows 3.1 ortamında çalışan Visual Basic 3.0 program geliştirme aracından yararlanılmıştır. Dördüncü Bölüm'de, Dalyan Kumsalı'nda 1991, 1992 ve 1993 yıllarında gerçekleştirilen alan çalışmasından yararlanılarak güneş nedeniyle ölen Caretta caretta yavrularının ölüm hızları modellenmiştir. Son Bölüm'de, elde edilen sonuçlar değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the generalized Poisson regression, restricted generalized Poisson regression and mixed Poisson regression models are discussed within the dispersion situation that results from not providing the property of equality of the mean to the variance of Poisson distribution. The aim of the study is to show that the quasi likelihood / moment method which is used for estimation of the parameters of mixed Poisson regression models are also applicable to obtain the estimates of the parameters of generalized Poisson regression and restricted generalized Poisson regression models. And application of this method in zoological data is also given. In the second section, firstly the Poisson, modified power series, generalized Poisson, restricted generalized Poisson and mixed Poisson distributions are defined. Same section also covers a review of the generalized linear models, Poisson regression, generalized Poisson regression, restricted generalized Poisson regression, mixed Poisson regression (negative binomial regression and Poisson inverse Gaussian regression) models and a compilation of general information regarding parameter estimation methods, goodness of fit criteria and residuals. In the third section, it is shown that the quasi likelihood / moment method which is used for estimation of the parameters of mixed Poisson regression models are also applicable to obtain the estimates of the parameters of generalized Poisson regression and restricted generalized Poisson regression models, goodness of fit and residual criteria are given. To obtain the quasi likelihood / moment estimates of the parameters, a program has been used in the environment of Visual Basic 3.0 and Windows 3.1. In the fourth section, the death rates of Caretta caretta hatchlings dying of sun are modelled, making use of field studies realized in 1991, 1992 and 1993 on Dalyan Beach. In the last section, the results are evaluated and proposals are given.