Uygunluk çözümlenmesi ve 1995 genel seçimlerinin değerlendirilmesi
Correspondence analysis and evaluation of general election 1995
  1. Tez No: 77856
  2. Yazar: TAYFUN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ESENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İstatistik, Political Science, Statistics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, son yıllarda yaygınlığı artan Uygunluk Çözümlemesi ele alınmış ve bu yöntem kullanılarak 1995 genel seçimleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde konuya giriş yapılmış ve daha önceki çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Uygunluk Çözümlemesi yöntemine ilişkin genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Uygunluk Çözümlemesinin çok boyutlu tablolara uygulanması üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde, yöntem için bir uygulama ele alınmış; 1995 genel seçimleri, illere göre gelişmişlik düzeyleri de kullanılarak, incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT In this study, Correspondence Analysis Method, which is a subject very much studied in the recent years, has been dealed with and election of 1995 has been tried to interpretation by using method. In the first chapter an introduction of the subject has been made an information about the previous studies have been given. In the second chapter general information about Correspondance Analysis Method has been given. In the third chapter, application of Correspondence Analysis Method instead of multidimensional table has been examined. In the fourth chapter, an application has been made and election of 1995 has been tried to interpretation according to socio-economic development levels of the provinces as well.