Genelleştirilmiş fonksiyonların kompozisyonu
On composition of distributions
  1. Tez No: 77860
  2. Yazar: ÜMİT GÜLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÖZÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
IV ÖZET Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm' de genelleştirilmiş fonksiyonların temel özellikleri ve x+ (k * 0,1,2,..), x~r (r = 1,2,3,...) genelleştirilmiş fonksiyonların tanımlan ve özellikleri verildi. Ayrıca bu bölümde, neutrix ve neutrix limit tanımlandı. Daha sonra neutrix limitle ilgili örnekler verildi. Ayrıca x* (X* 0,1,2,..) ve x~r(r = 1,2,3,..) genelleştirilmiş fonksiyonların neutrix limitle tanımları verildi. 2. Bölüm1 de genelleştirilmiş fonksiyonların çarpımı ve neutrix çarpımı tanımlandı. Ayrıca genelleştirilmiş fonksiyonların kompozisyonu neutrix limit kullanılarak tanımlandı ve çeşitli örnekler verildi. Ayrıca bu bölümde tezimizin asıl amacı olan, fizikçilerin sık karşılaştığı ve sadece sembolize ettikleri 5+ fonksiyonuna, neutrix limit ve kompozisyon tanımlan kullanılarak k =1,2,.... tam değerleri için anlam verildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This theses consists of two chapters. In Chapter 1, the basic concepts of generalized functions and definitions of generalized functions x* (A,* 0,1,2,-.) and x~r(r = 1,2,3,...) have been given. Further in this chapter, definition of neutrix and neutrix limit and some examples related to neutrix limit have been given. Also definitions of generalized functions x* and x~r have been defined by neutrix limit. In Chapter 2, definitions of the product of generalized functions and the neutrix product have been defined. Moreover, the compositions of functions have been defined by using neutrix limit and some examples related to composition have been given. In addition in this chapter, as the main aim of this work on using definitions of compositions and neutrix limit have been defined for 8+ Where k =0,1,2, Which is frequently used by many physicsts.